Reklama

Strona główna

II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL 2017

CYBERSEC PL 2017 / fot. Instytut Kościuszki
CYBERSEC PL 2017 / fot. Instytut Kościuszki

Cyberobrona Polski po szczycie NATO, bezpieczeństwo przemysłu i polska strategia cyberbezpieczeństwa - te tematy poruszali eksperci podczas II Polskiego Forum Cyberbezpieczeństwa, czyli konferencji CYBERSEC PL.

Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz „towar eksportowy”. Mamy wiele atutów, aby zrealizować ten plan

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki

Bez wątpienia znaleźliśmy się na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie. Świat cyfrowy przejmuje kontrolę nad światem rzeczywistym. I dlatego tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć - przekonywała prezes Instytutu Kościuszki i jednocześnie namawiała do zjednoczenia sił i porozumienia ponad podziałami. Według ekspertów, nie ma żadnych wątpliwości, że cyberbezpieczeństwo to jeden z najważniejszych tematów i wyzwań przed którymi stoją, zarówno polski rząd, instytucje państwowe ale także wszystkie firmy działające w naszym kraju. 

Budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest wyzwaniem, ale również gospodarczą szansą, szansą którą Polska może i powinna wykorzystać (...) Galopujący proces cyfryzacji ma zarówno swoją jasną, jak i ciemną stronę. To nie tylko nowe możliwości, ale i nowe zagrożenia. Dlatego, tym bardziej warto mieć silną drużynę narodową dla cyberbezpieczeństwa

Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki

Cyberobrona Polski po Szczycie NATO w Warszawie, to jeden z ważniejszych tematów, na jakie dyskutowano podczas tegorocznej edycji CYBERSEC PL. W dyskusji, której moderatorem był kmdr por. Wiesław Goździewicz, radca prawny w NATO Joint Force Training Centre w Bydgoszczy, udział wzięli: pułkownik Paweł Dziuba z Ministerstwa Obrony Narodowej, Mirosław Maj - prezes Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oraz Zdzisław Wiater - zastępca dyrektora Pionu Administracji Publicznej, dyrektor Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Rozwiązań dla Sektora Bezpieczeństwa w Asseco Poland S.A.

W obszarze cyberbezpieczeństwa jest więcej do nadrobienia po stronie państwa. Należy też pamiętać o tym, że nikt na świecie nie jest dobrze przygotowany do przeciwdziałania atakom hakerskim. Najlepszym dowodem są przygody, które mają nasi partnerzy amerykańscy, będący celem licznych ataków, z którymi sobie w wielu sytuacjach nie radzą

Piotr Dardziński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Panel dyskusyjny na temat Cyberbezpieczeństwo polskiego przemysłu poprowadził dr Andrzej Kozłowski, redaktor prowadzący portalu CyberDefence24.pl. W panelu wzięli udział: Piotr Dardziński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr inż. Piotr Pacyna, pracownik naukowy w Katedrze telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Izabela Lewandowska-Wiśniewska, koordynator projektu „Cyber Industry”, koordynator – starszy inżynier ryzyka w PZU Lab, Jarosław Sordyl, kierownik Wydziału Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Audytu i Bezpieczeństwa PSE S.A., Tomasz Chochor, zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Grupy Kapitałowej PGNiG oraz Szymon Kowalczyk, dyrektor wykonawczy ds. IT TAURON Polska Energia. 

W Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiony jest już jeden program dedykowany zaawansowanym badaniom i poszukiwaniom rozwiązań, które będą umożliwiały przeciwdziałanie atakom hakerskim i gwarantowały bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Piotr Dardziński, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Według Dardzińskiego Polska czerpie z doświadczeń innych i bardzo intensywnie stara się odpowiedzieć na wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa, przed którymi teraz stajemy. Wiceminister poinformował też, że wkrótce zostanie uruchomiony bardzo szeroki projekt finansowania projektów badawczych związanych z tożsamością cyfrową. - Czyli ze wszystkim tym, co związane jest nie tylko z takimi poważnymi sprawami jak funkcjonowanie infrastruktury krytycznej, ale też z kwestiami komercjalizacji usług, które coraz częściej sięgają po rozwiązania cyfrowe, a więc tym, czym interesuje się przemysł - zapowiedział.

Czytaj też:  Wiceprezes Trend Micro: Atak na KNF częścią zaawansowanej kampanii hakerskiej [WYWIAD]

Podczas drugiej już odsłony CYBERSEC PL eksperci dyskutowali o tym, jak udoskonalić krajowy system bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, co powinno się znaleźć w przygotowywanej obecnie ustawie o cyberbezpieczeństwie, a także jak zbudować skuteczny system cyberobrony i zrealizować ustalenia ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Uczestnicy omawiali również wyzwania dla ochrony danych osobowych płynące z unijnego Rozporządzenia Ogólnego o Ochronie Danych Osobowych oraz kwestie związane z implementacją unijnej Dyrektywy o Bezpieczeństwie Sieci i Informacji (NIS).

Konferencję zakończyła „debata bez krawata” na temat dynamicznego rozwoju nowych technologii i jego wpływu na współczesne społeczeństwa. W dyskusji z geopolityczną perspektywą wystąpili: Edward Lucas - redaktor „The Economist” oraz prof. Andrzej Zybertowicz - Doradca Społeczny Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dyskusję poprowadzi Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”.

CyberDefence24.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Reklama

Komentarze

    Reklama