„Hashtag poisoning": zakłócanie protestów poparcia dla Nawalnego

4 marca 2021, 11:57
Navalny_zelenka
fot. Evgeny Feldman / wikimedia commons / CC BY-SA 4.0

„Usunęliśmy 530 kont na Instagramie, które powstały głównie w Rosji i były skierowane do odbiorców krajowych podczas ostatnich protestów popierających Aleksieja Nawalnego” – poinformował Facebook w swoim oficjalnym komunikacie. Konta działały na rzecz zagłuszenia komunikacji związanej z organizacją protestów.

Wykryte i usunięte konta zaangażowane były w działania określone mianem „zatruwania hasztagami” (hashtag poisoning") czy „zatruwania lokalizacji” (location poisoning"). Takie aktywności odnoszą się do publikowania dużej ilości nieistotnych lub krytycznych treści z określonymi hasztagami i znacznikami lokalizacji, aby zagłuszyć istotne informacje i przekierować rozmowy z jej pierwotnego znaczenia. Do działań tych wykorzystywano tagi w języku rosyjskim, które w tłumaczeniu odnosiły się do lokalizacji zgromadzeń organizowanych przeciwko uwięzieniu Nawalnego - #PutinLeave, #23Styczeń, #FreeNavalny. 

Konta te wykorzystywały wizerunki celebrytów oraz zdjęcia profilowe prawdopodobnie wygenerowane przy użyciu technik uczenia maszynowego.

Siatka ta publikowały memy w języku rosyjskim o rosyjskiej celebrytce oraz treści krytykujące protesty na rzecz Nawalnego w tym wykorzystujące twierdzenia o dużej liczbie nieletnich uczestniczących w wiecach. Jak wykazuje koncern Marka Zuckerberga wskazując również na próbkę wykrytych postów w swoim raporcie, wykorzystywano też reklamy damskich ubrań i torebek.

Jak informuje Facebook, siatka została znaleziona w ramach wewnętrznego dochodzenia w sprawie podejrzanego skoordynowanego nieautentycznego zachowania związanego z protestami w Rosji w 2021 roku. Podobne działania prowadzone są stale a raporty z wykrytych kont systematycznie publikowane są na blogu Facebooka.   

Jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez platformę, siatka ta zgromadziła „publiczność” składającą się z około 55 tysięcy followersów na Instagramie.   

Oprócz siatki ukierunkowanej na zakłócenie możliwości organizacji się manifestantów w Rosji wykryto i usunięto również siatki tajlandzką, irańską i marokańską. Łącznie usunięto 915 kont, 86 stron i 21 grup na Facebooku oraz 606 na Instagramie.

image

 

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Smiechow
czwartek, 4 marca 2021, 19:30

Pomijając techniczno-ekspercko-propagandowy bełkot, artykuł można streścić jednym zdaniem : Po rozprawie z Trumpem Facebook rozpoczął blokowanie kont nieprzychylnych Nawalnemu .

piątek, 5 marca 2021, 11:19

Czyli Facebook w ramach "wolności słowa" zaczął blokować kneblować przeciwników politycznych w innych krajach. Czyli przyznał, ze Nawalny jest projektem amerykańskim, wymierzonym przeciw Rosji. Czyli US wypowiedziało wojnę (hybrydową) Rosji. PS. Nie pytam nawet czy ludziom głoszącym/wierzącym w historie o "rosyjskich hakerach" jest głupio, bo wiadomo że dla tych ludzi pojęcia godności, prawdy, wstydu są nieznane. PS2. Trzeba zabronić Facebook, gdyż dla każdego kraju (także Polski) takie podejście oznacza zagrożenie dla suwerenności. Biznes na terenie kraju może być prowadzony tylko w oparciu o prawo danego kraju. PS3. Gdyby nie amerykańskie media społecznościowe (amerykańska agresja psychologiczna) zwolenników Nawalnego byłoby mniej, niż filmujących ich dziennikarzy. PS4. Po raz kolejny potwierdza się, ze za wszelkimi "kolorowymi rewolucjami" i "arabskimi wiosnami" (oraz ich konsekwencjami dla państw i narodów) stoi US. PS5. Po raz kolejny potwierdza się, że US nie może żyć bez agresji, wzbudzania wojen i szerzenia nienawiści.

Szept
piątek, 5 marca 2021, 21:51

Taki przyjęli model narzucając całemu światu swoją ideologię, mają media, finanse i przewagę militarną. Jeśli należysz do jakiejś mniejszości rasowej/religijnej/politycznej/obyczajowej itp to twoja mniejszość musi być zgodna z ich ideologią, jeśli twej zgodności nie ma to jesteście rasistami/faszystami/ksenofobami i propagujecie mowę nienawiści. A i jesteście też przeciwnikami wolności i demokracji, bo każdy wie z CNN/TVN że USA ma monopol na wystawianie świadectw moralności. Taki powalony jest ten świat i nic nie wskazuje żeby w najbliższych latach było lepiej.

sobota, 6 marca 2021, 16:27

100/100. Ale nie traćmy nadziei. Pracujmy. Nadzieja zawsze umiera ostatnia.

Tweets CyberDefence24