Hakerzy uderzyli w izraelską firmę. Dane klientów trafią na czarny rynek?

4 grudnia 2020, 08:30
deep-web-1292333_960_720
Fot. geralt/Pixabay

Hakerzy wykradli dane osobowe należące do klientów izraelskiej firmy ubezpieczeniowej Szirbit. Cyberprzestępcy zażądali okupu w wysokości około miliona dolarów za ich nieujawnianie. Kwota ma ulec podwojeniu po 24 godzinach, a po trzech dniach dane mają zostać wystawione na sprzedaż - grożą hakerzy. 

Grupa hakerska Black Shadow zapowiedziała, że jeśli żądane 50 bitcoinów (wartości około 950 tys. dolarów) znajdzie się w ich portfelu do piątku rano, nie opublikuje ani nie sprzeda tych informacji.

W celu udowodnienia, że posiadają skradzione dane, hakerzy upublicznili m.in. szczegóły praw jazdy domniemanych klientów Szirbitu. Firma zwróciła się już do władz zajmujących się cyberbezpieczeństwem o pomoc.

„Osoba, której najmniej można zazdrościć, to szef Szirbitu” - komentuje sytuację dziennik ekonomiczny Globs. Jeśli się ugnie, będzie postrzegany jako ten, który przekłada dobro klientów ponad wszystko, ale może otworzyć bramy piekła dla cyberataków na całą gospodarkę Izraela. Jeśli się nie ugnie, zostanie oskarżony o opuszczenie swoich klientów” - wyjaśnia.

Dziennikarz Uri Berkowic zauważa również, że dotychczas kraj był względnie chroniony przed tego typu atakami. Izrael może mieć wspaniałe systemy obronne, ale żaden system nie jest niezawodny. Izrael jest państwem demokratycznym, a jego wirtualne granice, podobnie jak granice fizyczne, są otwarte - podkreśla.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!

PAP - mini

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Ele mele dutki gospodarz malutki
sobota, 5 grudnia 2020, 21:52

Co robić ? Poprosić hakerów o próbkę danych - no 10 wpisów. i na podstawie struktury danych skradzionych - np imie , nazwisko, adres, dzieci, choroby przebyte, wypadkowosc, itd zrobić 10 różnych zbiorów danych, losowo 1000 najpopularniejszych imion i 1000 nazwisk- poszatkować, 1000 000 adresów ulice i losowo numery w tym numery pustynne, w chwili publikacji przez hakerów podszyć się pod nich - 10 grup "hakerskich", i wtedy można za pomocą dezinformacji rozmyć prawdziwie opublikowane dane . A dane od hakerów wykupić w inny sposób - podszywając się po gangsterów, terrorystów i innych przestępców, niech się zgłoszą po zapłatę - gotówkę w danym miejscu i wtedy ich złapać i wsadzić do więzienia.

Tweets CyberDefence24