Reklama

Strona główna

GUS ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON

Główny Urząd Statystyczny ostrzega przed fałszywą stroną z rejestrem REGON. Jest łudząco podobna do oryginalnej, lecz dane firm, które się na niej znajdują, są nieprawdziwe.

– Główny Urząd Statystyczny uprzejmie informuje, że dane udostępniane pod adresem http://wyszukiwarkaregon-gov.pl/  nie pochodzą z rejestru REGON. Wyszukiwarka rejestru REGON jest dostępna pod adresem: https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx – napisano środowym w ostrzeżeniu Urzędu.

Jak powiedział PAP rzecznik GUS Artur Satora o sprawie zawiadomione są już odpowiednie organy ścigania, które mają położyć kres oszukańczym praktykom i odnaleźć odpowiedzialnych.

Zasada działania oszustów jest prosta - w ogłoszeniu pojawia się firma, której dane można sprawdzić w rejestrze REGON, czyli Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej prowadzonym przez prezesa GUS. Tyle, że oszuści odsyłają na fałszywą stronę REGON, a dane na niej zawarte są nieprawdziwe. Potencjalny klient, który nie zorientował się, że ma do czynienia z fałszywą stronę REGON, może stracić pieniądze przy zakupie sprzętu elektronicznego.

Jak widać, po adresie wyszukiwarki, którą na swojej stronie udostępniło GUS może ona być uważana przez użytkowników jako rzeczywista.

PAP - mini

Komentarze