Cyberbezpieczeństwo

Twitter usuwa fake newsa odnośnie ofiar COVID-19. Wykryto powiązanie wpisu z QAnon

fot. needpix
fot. needpix

Twitter usunął wpis zaniżający liczbę ofiar choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa - poinformował dziennik "Washington Post". Wcześniej fałszywy wpis popularyzował prezydent USA Donald Trump podając go dalej w serwisie.

Wpis pochodził z konta związanego z ruchem QAnon znanym z promocji skrajnych teorii spiskowych. Jego treść została skopiowana z bliźniaczego wpisu zamieszczonego w serwisie Facebook i głosiła, że Centrum Przeciwdziałania i Kontroli Chorób (CDC) "po cichu aktualizuje liczby (zgonów - PAP) związane z COVID-19 po to, żeby oficjalnie zgłoszone zgony przekładały się na tylko 6 proc. - lub 9 tys. - zmarłych z powodu choroby". Pozostałe zgony to według autora wpisu osoby, które nie zmarły na COVID-19, ale "miały dwie lub trzy poważne choroby".

Wpis został usunięty, bo jak twierdzi rzecznik Twittera - naruszał standardy platformy dotyczące dezinformacji na tematy związane z epidemią.

"Washington Post" tłumaczy, że teza zawarta w usuniętym wpisie odnosi się do informacji CDC dotyczących tego, że 6 proc. zgonów związanych z COVID-19 ma przyczynę bezpośrednią w zakażeniu koronawirusem. Gazeta podkreśla, że 94 proc. pozostałych zgłoszonych zgonów powiązanych z epidemią to śmierć osób, które oprócz koronawirusa cierpiały również na inne choroby przyczyniające się do ich śmierci.

W Stanach Zjednoczonych w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 zmarło ponad 187 tys. osób, nie zaś - jak twierdził fałszywy wpis - 9 tys. Większość ekspertów twierdzi, że zgłoszona liczba zgonów jest zaniżona, a ofiar COVID-19 w rzeczywistości jest więcej.

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także