Cyberbezpieczeństwo

Dziwne wpisy na koncie Ministerstwa Cyfryzacji? Uwaga to fake!

fot. Cyfryzacja KPRM
fot. Cyfryzacja KPRM

Konto twitterowe bliźniaczo podobne do konta Ministerstwa Cyfryzacji publikuje treści, które mogą wywołać zdziwienie i zaskoczenie użytkowników. Krytykuje aplikację STOP COVID oraz "zwalcza" ACTA2. Kto podszywa się pod resort cyfryzacji?

Konto twitterowe o nazwie Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) podało dalej informacje wskazujące na problemy z aplikacją STOP COVID-19, mapę z protestami przeciwko ACTA2 a także listę posłów którzy głosowali za tymi przepisami. 

Jak widać autor nie za bardzo przepada również za rządową aplikacją stworzoną przez resort do pomocy w walce z koronawirusem. 

image

 

Konto krytykowało polityków, którzy głosowali za poparciem ACTA2. Na bieżąco relacjonowało również przebieg głosowania.

image

Cały profil jest zapełniony twittami nawołującymi głównie do zablokowania przepisów o ACTA2 - nie tylko twittami "własnymi", ale również interakcjami z politykami czy mediami. Aby jeszcze lepiej podszyć się pod oficjalne konto Ministerstwa Cyfryzacji, jako pierwszy przypięty tweet wybrano oficjalne informacje o aplikacji STOP COVID-19 tak samo jak to wyglądało na oficjalnym koncie Ministerstwa Cyfryzacji, które obecnie funkcjonuje pod nazwą CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM).

image

Konto podszywające się pod Ministerstwo Cyfryzacji istnieje od 2013 roku i publikuje w języku polskim, angielskim i niemieckim. Wcześniej to konto istniało pod inną nazwą @downloadfilter.

image

Jak dowiedziała się nasza redakcja wraz z decyzją o likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji i jego włączeniu do KPRM, zmieniono nazwę oficjalnego konta twitterowego na @CYFRYZACJA KPRM. Wraz ze zmianą nazwy opuściło "starą" nazwę użytkownika (@MC_GOV_PL), którą jak widać ktoś przejął i zaczął się podszywać pod Ministerstwo Cyfryzacji. Resort jest świadomy istnienia fałszywego konta a przedstawiciele KPRM odpowiedzialni za cyfryzację podjęli już odpowiednie działania, zarówno w kontekście konta podszywającego się pod resort jak i pozyskania "blue verified badge" czyli znaku oznaczającego zweryfikowane konta.

Konto wchodzi obecnie w interakcje z oficjalnym kontem KPRM i wytyka brak oficjalnej weryfikacji. 

image

Aktualizacja: 

Obecnie oficjalne konto Cyfryzacja KPRM funkcjonuję pod nazwą @MC_GOV_PL. 

image

 Do kupienia w sklepie Defence24.pl

Komentarze