Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Dziwne wpisy na koncie Ministerstwa Cyfryzacji? Uwaga to fake!

fot. Cyfryzacja KPRM
fot. Cyfryzacja KPRM

Konto twitterowe bliźniaczo podobne do konta Ministerstwa Cyfryzacji publikuje treści, które mogą wywołać zdziwienie i zaskoczenie użytkowników. Krytykuje aplikację STOP COVID oraz „zwalcza” ACTA2. Kto podszywa się pod resort cyfryzacji?

Konto twitterowe o nazwie Ministerstwo Cyfryzacji (@MC_GOV_PL) podało dalej informacje wskazujące na problemy z aplikacją STOP COVID-19, mapę z protestami przeciwko ACTA2 a także listę posłów którzy głosowali za tymi przepisami. 

Jak widać autor nie za bardzo przepada również za rządową aplikacją stworzoną przez resort do pomocy w walce z koronawirusem. 

image

 

Konto krytykowało polityków, którzy głosowali za poparciem ACTA2. Na bieżąco relacjonowało również przebieg głosowania.

image

Cały profil jest zapełniony twittami nawołującymi głównie do zablokowania przepisów o ACTA2 - nie tylko twittami "własnymi", ale również interakcjami z politykami czy mediami. Aby jeszcze lepiej podszyć się pod oficjalne konto Ministerstwa Cyfryzacji, jako pierwszy przypięty tweet wybrano oficjalne informacje o aplikacji STOP COVID-19 tak samo jak to wyglądało na oficjalnym koncie Ministerstwa Cyfryzacji, które obecnie funkcjonuje pod nazwą CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM).

image

Konto podszywające się pod Ministerstwo Cyfryzacji istnieje od 2013 roku i publikuje w języku polskim, angielskim i niemieckim. Wcześniej to konto istniało pod inną nazwą @downloadfilter.

image

Jak dowiedziała się nasza redakcja wraz z decyzją o likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji i jego włączeniu do KPRM, zmieniono nazwę oficjalnego konta twitterowego na @CYFRYZACJA KPRM. Wraz ze zmianą nazwy opuściło "starą" nazwę użytkownika (@MC_GOV_PL), którą jak widać ktoś przejął i zaczął się podszywać pod Ministerstwo Cyfryzacji. Resort jest świadomy istnienia fałszywego konta a przedstawiciele KPRM odpowiedzialni za cyfryzację podjęli już odpowiednie działania, zarówno w kontekście konta podszywającego się pod resort jak i pozyskania "blue verified badge" czyli znaku oznaczającego zweryfikowane konta.

Konto wchodzi obecnie w interakcje z oficjalnym kontem KPRM i wytyka brak oficjalnej weryfikacji. 

image

Aktualizacja: 

Obecnie oficjalne konto Cyfryzacja KPRM funkcjonuję pod nazwą @MC_GOV_PL. 

image

 Do kupienia w sklepie Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama