Reklama

Strona główna

Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa wkrótce w Krakowie

26 września w Krakowie rozpoczyna się II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC, jedna z najważniejszych konferencji poświęconych tej tematyce w Europie. Celem CYBERSEC jest wypracowanie strategicznych rekomendacji dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej i NATO. CYBERSEC to jedna z najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie Ponad 600 uczestników z 20 krajów, 120 prelegentów i 4 ścieżki tematyczne. CyberDefence24 objął wydarzenie patronatem medialnym.

Forum zakończy się we wtorek, 27 września. W dzisiejszych czasach, bezpieczeństwo państw i obywateli coraz bardziej uzależnione jest od bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Świat cyfrowy staje się również obszarem prowadzenia konfliktów, o czym świadczyć może wojna hybrydowa na Ukrainie.

Nowy typ zagrożeń to wyzwanie nie tylko dla Polski, która z uwagi na swe uwarunkowania geopolityczne jest na nie szczególnie narażona, ale również dla całej Europy – przekonuje dr Joanna Świątkowska, dyrektor programowy konferencji, ekspert Instytutu Kościuszki, organizatora CYBERSEC. Za sprawą CYBERSEC, stolica Małopolski po raz drugi stanie się centrum międzynarodowej dyskusji o bezpieczeństwie cyberprzestrzeni.

Wśród wielu potwierdzonych prelegentów znajdują się m.in: Jamie Shea – Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa; Krzysztof Szczerski – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Jarosław Gowin – Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Anna Streżyńska – Minister Cyfryzacji; Bogdan Święczkowski – Prokurator Krajowy; Melissa Hathaway – były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha i Baracka Obamy, Starszy Doradca na Uniwersytecie Harvarda; Alastair Teare – CEO Deloitte w Europie Środkowej.

Tematyka Forum odpowiada aktualnym wyzwaniom dokonującej się właśnie tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, w obliczu której problem cyberbezpieczeństwa nabiera dodatkowego znaczenia. Panele dyskusyjne CYBERSEC będą toczyły się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Wojsko, Przyszłość i Biznes. W programie konferencji pojawią się również sesje specjalne dedykowane problemowi cyberprzestępczości.

Wśród wiodących zagadnień tegorocznej edycji znalazły się m.in. kwestie budowy regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa Europy Środkowo-­‐Wschodniej, cyberobrony państw NATO, walki z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi, czy rosnącego deficytu wśród cyberspecjalistów. Istotnym elementem prac będzie również debata na temat rozwoju funduszy wspierających start-­‐upy w obszarze cyber, innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, tworzenia mechanizmów efektywnej współpracy publiczno-­‐prywatnej, a także ochrony systemów sterowania przemysłowego. Pierwsza edycja wydarzenia CYBERSEC 2015 została wyróżniona w prestiżowym rankingu Concise Courses jako jedna z pięciu najważniejszych konferencji cyberbezpieczeństwa w Europie.

Czytaj też: Rekomendacje cyberbezpieczeństwa dla przyszłego prezydenta USA

Komentarze