Reklama

Polityka i prawo

Europejskie ćwiczenia cyberbezpieczeństwa - Cyber Europe 2016

  • fot. Komenda Stołeczna Policji

Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie udostępniło zaproszenie na Cyber Europe 2016 - największe cywilne europejskie ćwiczenia z Cybersecurity. Do rywalizacji zaproszone zostały wszystkie zespoły reagowania na incydenty komputerowe. Udział w Cyber Europe to dla polskich zespołów świetne przygotowanie dla gorącego okresu - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. Obie imprezy mogą prowokować nowe cyberzagrożenia. 

W kwietniu tego roku rozpoczęła się kolejna edycja ćwiczeń Cyber Europe 2016. Cyber Europe to największe cywilne europejskie ćwiczenia z zakresu ochrony cyberprzestrzeni. Są organizowane co dwa lata przez Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), we współpracy z państwami członkowskimi UE i EFTA. Do tej pory odbyły się trzy edycje ćwiczeń – w latach 2010, 2012 i 2014.

ENISA wychodząc naprzeciw potrzebie sprawdzenia technicznych kompetencji uczestników ćwiczeń uruchomiła specjalną platformę, na której zostanie udostępniona seria zadań (incydentów) do rozwiązania.

Od kwietnia do października na platformie systematycznie aktywowane będą kolejne zadania do rozwiązania. Każdy zespół może rozwiązać ich dowolną ilość i po ich zakończeniu dokonać ewaluacji.

Poza fazą techniczną, dedykowaną dla zespołów reagowania na incydenty komputerowe (komórek odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne), w październiku odbędzie się główna faza ćwiczenia Cyber Europe 2016, której celem jest przetestowanie procedur reagowania na incydenty komputerowe oraz związanych z nimi procedur zarządzania kryzysowego - zarówno na poziomie państw członkowskich, jak i na poziomie międzynarodowym.

Tegoroczne ćwiczenia mają szczególny charakter dla polskich drużyn zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Zespoły dzięki temu będą mogły lepiej przygotować się na potencjalne zagrożenia, które mogą wystąpić przed szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. 

Aby wziąć udział w ćwiczeniu konieczna jest rejestracja na platformie ENISY. W tym celu należy przesłać następujące informacje: nazwę zespołu, adres mailowy oraz numer telefonu na adres podany w zaproszeniu na stronie Ministerstwa Cyfryzacji. Zaproszenie można znaleźć w zakładce aktualności.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj też: Eksperci ze Szwecji wspomogą Centrum doskonalenia cyberobrony NATO

Komentarze