Polityka i prawo

Dodatkowych 75 mln USD na działalność USCYBERCOM

NSA, fot. Wikimedia CC0 Public Domain
NSA, fot. Wikimedia CC0 Public Domain

USCYBERCOM otrzymało od Kongresu dodatkowe 75 mln dolarów na modernizację sieci teleinformatycznych. Inwestycje mają pokrywać elementy wyposażenia, na które wcześniej Departament Obrony (DoD) nie przeznaczał znacznych środków. 

Do tej pory wszystkie wydatki, jakie chciał zrealizować USCYBERCOM, musiały przejść przez struktury DoD. To one mogły zwiększyć finansowanie dowództwa. Pod koniec roku Kongres zdecydował, że jest w stanie uwolnić środki w postaci 75 mln dolarów i przekazać je bezpośrednio do USCYBERCOM. 

Pieniądze otrzymane od Kongresu zostaną przeznaczone na zakup nowych urządzeń, oprogramowania i modernizację niektórych elementów sieciowych należących do dowództwa. Jednak nie ma możliwości, aby sam USCYBERCOM w obecnej formie dokonywał zakupów. Zmieniło się to po autoryzacji, której dokonał Kongres.

Czytaj też: Większe uprawnienia NSA. Wywiad elektroniczny wesprze federalne agencje

Taka zmiana w stosunku do dowództwa cybernetycznego może przygotować je do uzyskania samodzielności. Obecnie podlega ono pod United States Strategic Command (USSTRATCOM), jedno z dziewięciu zintegrowanych dowództw DoD. To, jak spożytkuje pieniądze USCYBERCOM, może mieć wpływ na jego przeistoczenie się w osobną jednostkę, która nie potrzebuje w codziennej pracy agencji NSA.

Komentarze