Reklama

Strona główna

CYBERSEC: Duda zwraca uwagę na suwerenność w cyberprzestrzeni. Sesja otwarcia

  • Fot. Bundeswehr/ Vennemann

Pierwszą sesję European Cybersecurity Forum otworzyła Izabela Albrycht, szef komitetu organizacyjnego Cybersec. Podczas sesji otwarcia minister Krzysztof Szczerski odczytał list od Prezydenta Andrzeja Dudy. Swoje poparcie dla całej inicjatywy wyraził także minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.

Cyberbezpieczeństwo staję się z jednym z głównych wyzwań naszych czasów. Czwarta rewolucja jaką niewątpliwie jest rozwój nowych technologii, wpływa na kształt całego przemysłu. Polska umacnia się dzięki takim konferencjom na arenie cyberbezpieczeństwa. Mam nadzieje, że konferencja, stanie się przyczynkiem do wypracowania odpowiednich norm i standardów. - stwierdził sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP odczytując list Andrzeja Dudy.

Krzysztof Szczerski przekazał także w liście od Prezydenta RP pochwałę dla konferencji dotyczących cyberbezpieczeństwa. Administracja będzie pracować nad rozwiązaniami systemowymi dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Według Prezydenta RP suwerenność w cyberprzestrzeni jest rozumiana jako niezakłócone funkcjonowanie kraju w przestrzeni sieciowej. Z kolei konferencja ma realny wpływ na bezpieczeństwo informatyczne całego kraju. Andrzej Duda docenił jednocześnie powołanie CYBERSEC Hub w swoim liście skierowanym do gości CYBERSEC Forum.

Chciałbym zwrócić uwagę na aspekt edukacyjny cyberbezpieczeństwa. We wszystkich grupach wiekowych, trzeba rozwiać świadomość i dobre nawyki. Chodzi nie tylko o korzyści jakie płyną z dostępu do sieci, ale także zagrożeń jakie wynikają. Jednocześnie musimy już od najmłodszych lat naszych podopiecznych w sprawie cyberbezpieczeństwa - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego odniósł się także do powołania Funduszu Witelo, który ma wspomóc nie tylko polskie firmy ale także zagraniczne.

Fundusz pomoże przyciągnąć nowe firmy do Polski, jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Dzięki powołaniu tego funduszu udało się zaprosić na forum osoby z Stanów Zjednoczonych oraz Izraela. Mam nadzieje, że do końca tego roku pojawią się konkretne inwestycję w cyberbezpieczeństwo – mówił podczas otwarcia konferencji Jarosław Gowin, minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na fundusz przeznaczono 250 mln złotych, będzie on podnosił nie tylko poziom cyberbezpieczeństwa ale także pomoże w rozwoju nowych firm oraz ma realnie podnieść kompetencje w zakresie bezpieczeństwa informatycznego.

Czytaj też: Sektor edukacji najbardziej zagrożony ransomware

Komentarze