Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Kradzież Tesli możliwa w kilka sekund

Tesla Model Y
Fot. Daniel.Cardenas/Wikimedia Commons/CC4.0

Do kradzieży Tesli Model Y wystarczą dwie osoby i kilka sekund – pokazuje wynik eksperymentu przeprowadzonego przez jednego ze specjalistów. Rozwiązanie problemu przez producenta nie będzie takie proste. Właściciele mogą jednak samodzielnie zminimalizować ryzyko kradzieży.

Tesla chwali się jakością cyberzabezpieczeń swoich samochodów, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania, które mają chronić je przed „konwencjonalnymi metodami” cyberataków na system zdalnego odblokowywania pojazdów. 

Jednak Josep Pi Rodriguez, ekspert IOActive, ujawnił nowy sposób na uzyskanie dostępu do Tesli Model Y – informuje „The Verge”, odwołując się do wyników eksperymentu specjalisty. Mowa o ataku przekaźnikowym NFC. 

Czytaj też

Wystarczy być blisko

Do jego skutecznego przeprowadzenia wystarczą dwie osoby. Jedna z nich musi znajdować się niedaleko samochodu, a druga w pobliżu właściciela z kartą (do odblokowywania pojazdu i uruchomienia silnika elektrycznego).

YouTube cover video

Na nagraniu widzimy, że osoba znajdująca się przy samochodzie wykorzystuje urządzenie „Proxmark RVD 4.0" do rozpoczęcia komunikacji z czytnikiem NFC, znajdującym się w słupku drzwi (kierowcy). 

Jak tłumaczy „The Verge”, w normalnej sytuacji pojazd przesyła wezwanie, na które karta właściciela ma odpowiedzieć. 

Jednak w przypadku omawianej kradzieży, „Proxmark RVD 4.0” przesyła je przez Wi-Fi lub Bluethooth na urządzenie drugiego złodzieja, znajdującego się w pobliżu właściciela pojazdu, który posiada kartę Tesli. Chodzi o „skomunikowanie” się z oryginalnymi narzędziami dostępu do samochodu. 

Odpowiedź karty następnie ponownie jest przesyłana do „Proxmark RVD 4.0” i dalej do pojazdu. W ten sposób dochodzi do uwierzytelnienia złodzieja i odblokowania drzwi. 

Należy mieć na uwadze, że atak za pomocą Wi-FI czy też Bluetooth ogranicza odległość, w jakiej złodzieje mogą się znajdować od siebie. 

Czytaj też

Tesla naprawi problem?

Zdaniem Josepa Pi Rodrigueza, wyeliminowanie problemu przez Teslę wcale nie będzie prostym zadaniem. „To naprawdę trudne bez wymiany sprzętu zainstalowanego w samochodzie. W tym przypadku mowa o czytniku NFC i oprogramowaniu zainstalowanym w pojedzie” – cytuje specjalistę „The Verge”.

Czytaj też

Korzystaj z PIN-u

W jaki sposób właściciele Tesli Model Y mogą zapobiec kradzieży? Należy włączyć funkcję „PIN-to-drive”. To sprawi, że aby ruszyć, trzeba wpisać kod. 

Wielu właścicieli tego modelu nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiej formy zabezpieczeń i z niej nie korzysta. To błąd.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze