Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberprzestępcy podszywają się pod rządowy portal

oszustwo na biznes.gov
Autor. lecates/Flickr/CC BY-SA 2.0 / CERT Polska (@CERT_Polska)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Specjaliści CERT Polska ostrzegają przed nową kampanią, w ramach której cyberprzestępcy podszywają się pod rządowy portal. Oszuści rozsyłają e-maile ze złośliwym oprogramowaniem.

Reklama

Jak wskazują eksperci, cyberprzestępczy podszywają się pod portal http://biznes.gov.pl. Rozysłane na skrzynki Polaków maile informują o rzekomym powiadomieniu, które czeka na odbiorcę w rządowym serwisie.

Reklama

"Powiadomienie będzie dostępne na Twoim Autoryzowanym Koncie od 09-08-2022 do 09-17-2022. Jeżeli nie przystąpisz do jej lektury we wskazanym terminie, wywołane zostaną odpowiednie skutki (...)" - czytamy w wiadomości od oszustów.

biznes.gov.pl
Autor. CERT Polska (@CERT_Polska)/Twitter

Kopia wspomnianego powiadomienia ma znajdować się w załączniku. Jednak w praktyce jest to archiwum, w którym znajduje się złośliwy skrypt. Po jego otwarciu dochodzi do zainfekowania systemu.

Reklama

CERT Polska przypomina, że wszystkie podejrzane wiadomości e-mail można zgłaszać za pomocą formularza na stronie: https://incydent.cert.pl. Z kolei jeśli chodzi o SMS-y można je przekazać na numer 799-448-084.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze