Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Awaria systemu biletów na Śląsku. Możliwy cyberatak?

Autor. freepik.com

8 lutego awarii uległ system Śląskiej Karty Usług Publicznych. Nie działają czytniki biletów w pojazdach oraz tablice elektroniczne na przystankach. Cały czas trwają prace nad naprawieniem systemu.

Reklama

Jeszcze w środę Zarząd Transportu Metropolitalnego informował w specjalnym komunikacie o zawieszeniu sprzedaży biletów kodowanych oraz kupowanych za pomocą karty ŚKUP.

Reklama

W czwartek ZTM opublikował komunikat , w którym informuje o dostępnych kanałach sprzedaży biletów i zasadach zapłaty za przejazd w pojazdach ZTM.

W przypadku biletów jednorazowych istnieje możliwość ich kupna poprzez zewnętrzne aplikacje mobilne (np. SkyCash). Także w aplikacji zewnętrznej można kupić bilet średniookresowy.

Reklama

Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku biletów jednorazowych w wersji papierowej. ZTM podaje tu następujące opcje:

  • kasowanie w tradycyjnych kasownikach w autobusach
  • kasowanie w tramwajach w awaryjnie zamontowanych kasownikach starego typu (po jego użyciu konieczne jest oznaczenie przez pasażera długopisem daty i godziny kasowania).
  • w przypadku braku tradycyjnego kasownika oznaczenie przez pasażera na bilecie daty i godziny kasowania.

Czym jest ŚKUP?

Śląska Karta Usług Publicznych to wspólny projekt 21 gmin aglomeracji katowickiej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Karta ŚKUP spełnia wiele funkcji. Jest używana jako bilet komunikacji miejskiej – obowiązuje we wszystkich pojazdach kursujących na zlecenie ZTM (autobusy, tramwaje, trolejbusy). Dodatkowo można nią zapłacić również za parkowanie, może być używana w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach miast i gmin. ŚKUP może być także nośnikiem podpisu elektronicznego.

Z prośbą o wyjaśnienie przyczyn awarii napisaliśmy do Biura Prasowego Zarządu Transportu Metropolitalnego. O sytuacji będziemy informować na bieżąco.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze