Reklama

Strona główna

Chiny tworzą własną Wikipedią

Fot. Craig Nagy / Wikimedia / CC 2.0
Fot. Craig Nagy / Wikimedia / CC 2.0

Chińscy naukowcy i pracownicy uniwersytetów oraz instytucji badawczych przystąpili do projektu napisania chińskiej narodowej encyklopedii w wersji internetowej, która miałaby konkurować ze znaną na całym niemal świecie Wikipedią.  

Celem chińskiego opracowania ma być stworzenie narzędzia do promocji historycznego dziedzictwa Chin. Nad projektem pracuje ponad 20 tys. osób ze świata nauki. Encyklopedia cyfrowa, która będzie już trzecią edycją chińskiej encyklopedii, będzie zawierała ponad 300 tys. wpisów, każdy o średniej długości 1000 słów. Ma być tak duża jak Encyklopedia Britannica. Chińska encyklopedia internetowa obejmie swoim zakresem ok. 100 dyscyplin i zostanie oddana do użytku w 2018 roku.

Według Yanga Muzhi, redaktora naczelnego projektu, chińska encyklopedia nie jest książką, ale "wielkim murem kultury ". Podczas kwietniowego spotkania z pracującym nad encyklopedią zespołem starszych naukowców Muzhi powiedział, że Chiny doświadczają wyzwań z każdego zakątka cyberprzestrzeni, więc powinny mieć możliwość  tworzenia i wpływania na opinię publiczną chińskich internautów.

Czytaj też: Prezydent Chin chce sprawiedliwego i równego internetu

Największym rywalem chińskiej encyklopedii jest według jej twórców popularna Wikipedia. Celem projektu jest przekroczenie rozmiarów Wikipedii pod względem ilości wpisów. Według redaktora naczelnego chińskiego projektu, wieli ludzi na świecie uważa, że Wikipedia jest jedynym słusznym źródłem wiedzy, podczas gdy każdy może ją edytować. Nad chińskim projektem internetowej encyklopedii pracuje największy na świecie zespół naukowców.

Komentarze