Reklama

Strona główna

CERT Orange Polska ostrzega przed FakeDNS

FOT. MEDITHIT/ FLICKR/ CC 2.0
FOT. MEDITHIT/ FLICKR/ CC 2.0

Aż 2 miliony prób dziennie skorzystania z Internetu  przy użyciu serwerów DNS podstawionych przez cyberprzestępców zanotowały systemy Orange Polska. CERT Orange Polska zapewnia, że użytkownicy ich usług są całkowicie bezpieczni.

Procedura  ataku „Fake DNS” polega na przejęciu kontroli nad routerem bądź modemem i zmianie jego domyślnych serwerów DNS. Jak zwraca uwagę CERT Orange Polska, większość z tych ataków jest mało szkodliwa, gdyż przestępcy korzystają ze swoich serwerów do podstawiania reklam. Niestety  zagrożenie może być, także znacznie groźniejsze. Przykładowo mogą przekierować nas z wpisanego adresu na adres strony kontrolowanej przez cyberprzestępców. Konsekwencje mogą być ogromne, zwłaszcza gdy mówimy o witrynach bankowych, gdzie w grę wchodzą nasze oszczędności.

Jednocześnie w trosce o swoich klientów, w przypadku wykrycia podejrzenia połącznia się ze stroną wykorzystaną przez FakeDNS, na monitorze pojawi się komunikat z instrukcjami, do których należy się stosować, aby usunąć zaistniałe zagrożenie.

Na początku 2014 roku CERT Orange Polska wykrył  podobny zmasowany atak hakerski na routery i modemy. Wtedy, również  zdecydowano się na blokowanie ruchu na konkretne adresy IP.

Reklama

Komentarze

    Reklama