Reklama

Biznes i Finanse

Zmiany w Amazonie. Jeff Bezos rezygnuje z funkcji prezesa

Fot. Seattle City Council/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. Seattle City Council/Wikimedia Commons/CC 2.0

Jeff Bezos ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego firmy - poinformował Amazon w komunikacie. Amerykanin założył koncern prawie 30 lat temu. Teraz rolę prezesa przejmie Andy Jassy.

We wtorek inwestorów na nowojorskiej giełdzie zelektryzowała informacja Amazona, że w trzecim kwartale Andy Jassy zastąpi Jeffa Bezosa na stanowisku prezesa Amazona. Bezos obejmie funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

Bezos założył Amazon w 1994 roku i przekształcił go z księgarni internetowej w mega koncern zajmujący się sprzedażą online, oferując ogromną gamę produktów na całym świecie. Obecnie akcje Amazona na nowojorskiej giełdzie warte są 1,6 biliona USD.

Jassy, który zastąpi Bezosa na stanowisku prezesa, rozpoczął pracę w Amazon w 1997 roku. Kierował biznesem chmurowym koncernu.

Amazon zanotował w czwartym kwartale 2020 roku 14,09 USD zysku na akcję oraz 125,56 mld USD przychodów. To wyniki lepsze od oczekiwań analityków, ale zepchnęła je na drugi plan rezygnacja z funkcji prezesa Jeffa Bezosa, założyciela firmy.

Analitycy spodziewali się, że kwartalny zysk Amazona wyniesie 7,23 USD, a przychody 119,7 mld USD. To pierwszy kwartał w historii spółki z przychodami powyżej 100 mld USD.

Motorem wzrostu przychodów był biznes chmurowy, który zwiększył sprzedaż w czwartym kwartale o 28 proc. Zysk operacyjny tego segmentu wzrósł rdr o 37 proc., do 3,56 mld USD. To jednak wynik gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 3,75 mld USD zysku operacyjnego.

W handlu pozasesyjnym akcje Amazona rosły początkowo po publikacji wyników o około 1 proc., później zaczęły lekko spadać.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama