Biznes i Finanse

Wymiana chińskiego sprzętu w amerykańskich sieciach jest nieopłacalna?

Fot. Pxfuel/Domena publiczna
Fot. Pxfuel/Domena publiczna

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) stworzyła listę operatorów telekomunikacyjnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy wskazali, że ich sieć w jakimkolwiek stopniu korzysta z urządzeń lub usług chińskich koncernów - Huawei i ZTE. Operatorzy ci z kolei policzyli możliwe koszty usunięcia sprzętu firm z Państwa Środka ze swoich sieci, oczekując refundacji ze strony rządu.

Według zebranych przez FCC danych, całkowite usunięcie i wymiana sprzętu Huawei i ZTE z sieci amerykańskich operatorów kosztowałyby nawet 1,8 miliarda dolarów. Według szacunków, firmy kwalifikujące się do refundacji przymusowej wymiany sprzętu, mogą wymagać łącznie nawet 1,6 miliarda dolarów zwrotu od rządu USA.

Nakaz zebrania informacji o kosztach wymiany istniejącego w sieciach sprzętu Huawei i ZTE został wydany przez FCC niemal rok temu, podobnie jak ogłoszenie wstrzymania dofinansowania dla firm kupujących sprzęt Huawei i ZTE. Plan refundacji wymiany osprzętowania sieci telekomunikacyjnych to kolejny krok rządu USA mający na celu osłabienie pozycji Huawei.

Informacja prasowa Huawei

Komentarze