Reklama

Biznes i Finanse

Szef niderlandzkiego wywiadu wojskowego: Rosja i Chiny szpiegują biznes

fot. pikrepo
fot. pikrepo

Duże firmy powinny unikać posiadania smartfonów lub tabletów w pokoju, kiedy spotykają się i rozmawiają o tajemnicach handlowych, ponieważ Rosja i Chiny używają takich urządzeń do szpiegowania - stwierdził gen. dyw. Jan Swillens, szef niderlandzkiego wywiadu wojskowego.

Gen. Swillens w wywiadzie dla największego niderlandzkiego dziennika De Telegraaf zwrócił uwagę na obecność smartfonów lub tabletów podczas spotkań biznesowych. Jak podkreślił w rozmowie z gazetą „ryzyko szpiegostwa jest zbyt duże”.

W trakcie rozmowy szef niderlandzkiego wywiadu wojskowego podkreślił wagę szkodliwych działań z obszaru cyberprzestrzeni. W jego opinii cyberszpiegostwo jest wciąż niedocenianym zagrożeniem pomimo przesyłanych ostrzeżeń. Fakt, że smartfony i tablety są nadal powszechne w salach posiedzeń, wyraźnie to pokazuje – stwierdził gen. Swillens.

Jak informowaliśmy w lipcu, amerykański wymiar sprawiedliwości postawił w stan oskarżenia dwóch chińskich hakerów, którzy zostali posądzeni o prowadzenie wieloletniej kampanii hakerskiej na zlecenie rządu Państwa Środka. W akcie oskarżenia złożonym z 11 zarzutów stwierdzono, że 34-letni Li Xiaoyu i 33-letni Dong Jiazhi byli przeszkoleni w obszarze technologii komputerowych na tym samym chińskim uniwersytecie. Prowadzili oni złośliwą kampanię hakerską, która trwała ponad 10 lat. Ich głównym celem były podmioty z takich państw jak USA, Australia, Belgia, Niemcy, Japonia, Litwa, Holandia, Hiszpania, Korea Południowa, Szwecja czy Wielka Brytania.

Reklama

Komentarze

    Reklama