Reklama

Biznes i Finanse

Problemy Huawei. Koncern sprzeda część swojego biznesu?

fot. Dmitry Rodionov/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Dmitry Rodionov/ Unsplash/ Domena publiczna

Huawei Technologies Co. ma prowadzić zaawansowane rozmowy na temat sprzedaży części biznesu, skupiającej się na serwerach. Sankcje USA mają powodować, że koncern napotyka na trudności z pozyskiwaniem stabilnych dostaw chipów od Intela, co skutkuje zakłóceniami w jego działalności serwerowej.

Firma odmówiła komentarza, a potencjalni nabywcy, zapytani o tę kwestię przez Bloomberga - nie odpowiedzieli. Co najmniej jeden z nabywców w ramach konsorcjum ma być wspierany przez rząd. Negocjacje nie są jednak publiczne, zatem nie wiadomo, o jaki podmiot chodzi. 

W ostatnich miesiącach miało pojawić się kilku potencjalnych nabywców z sektora rządowego i prywatnego. Henan Information Industry Investment Co. Ltd. - państwowa firma z siedzibą w Zhengzhou ma być wskazywana jako wiodący gracz. W rozmowach ma uczestniczyć także producent Huaqin Technology Co. Ltd. oraz firma zarządzająca aktywami reprezentująca władze prowincji Hubei.

Spadki przychodów

Huawei od czasu, gdy administracja Trumpa rozpoczęła szeroko zakrojoną kampanię przeciwko firmie w 2018 roku sprzedała już swoją markę smartfonów Honor konsorcjum kierowanemu przez rząd Shenzhen. Kwota nie jest znana, decyzja wynikała z faktu, że Stany Zjednoczone zabroniły amerykańskim firmom, takim jak Qualcomm Inc., dostarczania Huawei niektórych komponentów, w tym chipów 5G.

Efektem tego był spadek przychodów w trzecim kwartale 2020 roku o 38 proc. – do 135 mld juanów (21,2 mld dolarów), co było czwartym z rzędu kwartalnym spadkiem sprzedaży.

Linia x86 nie była dla Huawei podstawową działalnością. Firma opracowała własne serwery dla swojej działalności w chmurze, oparte na procesorach ARM, które wykorzystują technologię Kunpeng Huawei. Paradoksalnie oddzielenie biznesu x86 od firmy, może dać w tym sektorze większe możliwości rozwoju.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama