Reklama

Biznes i Finanse

Policja: atak ransomware na jedną z firm. Hakerzy żądają bitcoinów

Fot. Pxfuel/Domena publiczna
Fot. Pxfuel/Domena publiczna

Gorzowska policja poszukuje hakerów, którzy skutecznie zaszyfrowali dane na serwerach jednej z firm. Cyberprzestępcy żądają zapłaty okupu w bitcoinach w zamian za odblokowanie systemów. Funkcjonariusze apelują do posiadaczy komputerów o ostrożność – poinformował w środę Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. 

„Przestępcy doprowadzili do zaszyfrowania danych na serwerach firmy. Za ich odblokowanie zażądali zapłaty w kryptowalucie” - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie gorzowskiej Policji. Podkreślono, że obecnie dostęp do danych jest niemożliwy, a funkcjonariusze na co dzień zajmujący się podobnymi przypadkami badają sprawę. 

Równocześnie policjanci przypominają, by nie otwierać odnośników w wiadomościach mailowych nieznanego pochodzenia. „To one często stanowią furtkę do zdalnego przejęcia kontroli nad komputerem” - czytamy w komunikacie.

Funkcjonariusze wskazali, że otaczająca cyfrowa rzeczywistość stała się przestrzenią działalności przestępców. Oszukują i zastraszają, by ostatecznie doprowadzić do wymuszenia pieniędzy” – alarmuje Policja.

Hakerzy w celu zainfekowania bądź zalogowania się na komputerach swoich ofiar nie przebierają w środkach. Wysyłają za pośrednictwem poczty elektronicznej, komunikatorów czy portali społecznościowych wiadomości przypominające faktury za towar, rozliczenie dostawy czy inne dokumenty.

Policjanci przypominają, że najrozsądniej jest zapobiegać. „Nie otwierajmy maili i załączników, które wydają nam się podejrzane (...) Wiadomości mogą przypominać faktury za towar, rozliczenie dostawy czy przesłane CV. Weryfikujmy dokładnie adres nadawcy, bo sama jego nazwa czy imię może nas wprowadzić w błąd i spowodować spore problemy” - przypominają funkcjonariusze gorzowskiej Policji. 

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama