Reklama

Biznes i Finanse

Partnerstwo między Google Cloud i SpaceX zapewni bezpieczną i globalną łączność

Fot. Blue Coat Photos/Flickr/CC BY-SA 2.0
Fot. Blue Coat Photos/Flickr/CC BY-SA 2.0

Partnerstwo między Google Cloud i SpaceX pozwoli dostarczyć usługi z zakresu przesyłu danych, technologii chmurowych i aplikacji klientom przy użyciu zdolności, jakie zapewnia sieć Starlink do udostępniania szybkiego szerokopasmowego internetu na całym świecie oraz infrastruktury Google Cloud - wskazuje gigant z Kalifornii w oficjalnym komunikacie.

Jak precyzuje gigant technologiczny, w ramach partnerstwa SpaceX będzie umieszczać stacje naziemne Starlink na terenie centrów danych Google. „Pozwoli to bezpiecznie, niezawodnie i z niskim opóźnieniem przesyłać dane z umieszczonych dotychczas na orbicie ponad 1500 satelitów Starlink, do lokalizacji na brzegu sieci, wykorzystując chmurę Google. Prywatna sieć Google Cloud o dużej przepustowości będzie obsługiwać dostarczanie globalnej usługi satelitarnego internetu Starlink, zapewniając firmom i konsumentom bezproblemowe połączenie z chmurą i internetem. Dzięki temu klienci korporacyjni będą mogli też udostępniać krytyczne aplikacje biznesowe w praktycznie każdym miejscu na świecie” - czytamy w komunikacie. 

Aplikacje i usługi działające w chmurze mogą mieć transformacyjny wpływ na organizacje, niezależnie od tego czy działają w środowiskach z wydajnym dostępem do infrastruktury sieciowej czy zdalnych. Cieszymy się, że możemy współpracować ze SpaceX, aby zapewnić rozproszonym organizacjom bezproblemowy, bezpieczny i szybki dostęp do krytycznych aplikacji i usług, których potrzebują dla sprawnego działania swoich zespołów.

Urs Hölzle, starszy wiceprezes ds. infrastruktury w Google Cloud

Zgodnie z tym, co twierdzi Google, organizacje działające w wielu różnych lokalizacjach, takie jak np. agencje państwowe czy firmy korzystające z brzegu sieci, a także te działające w oddalonych miejscach lub na obszarach wiejskich często potrzebują dostępu do aplikacji działających w chmurze albo usług takich jak analityka danych, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe. Koncern tłumaczy, że dzięki łączności, jaką zapewnia konstelacja satelitów Starlink znajdujących się na niskiej orbicie okołoziemskiej, organizacje te mogą szybko i bezpiecznie dostarczać dane i aplikacje do swoich zespołów rozproszonych w różnych państwach i na różnych kontynentach.

Połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink o niskim opóźnieniu z infrastrukturą i możliwościami Google zapewnia globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią, jakiego oczekują nowoczesne organizacje. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Google, by udostępniać takie możliwości firmom, organizacjom sektora publicznego i wielu innym grupom działającym na całym świecie.

Gwynne Shotwell, prezeska i dyrektorka operacyjna SpaceX

Jak czytamy w komunikacie, przewidywany termin udostępnienia nowej funkcji, dostarczanej przez Google Cloud i Starlink do klientów korporacyjnych, to druga połowa 2021 roku. 

Informacja prasowa Google Cloud

image

Komentarze