Reklama

Biznes i Finanse

Iran odcięty of systemu SWIFT

Fot. Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Wikipedia Commons/CC 3.0

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (SWIFT) odcięło część irańskich banków od swoich operacji.

W krótkim oświadczeniu przedstawiciele SWIFT poinformowali, że ubolewają nad koniecznością zawieszenia irańskich banków, ale decyzja ta jest motywowana stabilnością i integralnością światowego systemu finansowego. Nie wspomniano nic o amerykańskich sankcjach, które zostały ponownie nałożone na irańskie instytucje finansowe w poniedziałek. Jest to element planu prezydenta Donalda Trumpa, żeby zmusić Iran to zatrzymania swojego programu nuklearnego oraz rakietowego. Ponadto w ten sposób Stany Zjednoczone chcą zmniejszyć irańskie wpływy w regionie.   

Trump zrezygnował z porozumienia nuklearnego z Iranem zawartego przez jego poprzednika w 2015 roku. Teraz dąży on do sparaliżowania irańskiej gospodarki. Ma to umożliwić mu zmuszenie Teheranu to powstrzymania swoich nuklearnych ambicji oraz zakończenia programu rozwoju rakiet balistycznych, ale również zniechęcić Iran do wsparcia dla sił walczących w Syrii, Jemienie, Libanie oraz innych częściach Bliskiego Wschodu.

Rząd Stanów Zjednoczonych poinformował SWIFT, że oczekuje zastosowania się do amerykańskich sankcji. W przeciwnym razie, Amerykanie mogą zastosować odpowiednie środki przeciwko SWIFT. Część komentatorów uważa, że wykluczenie irańskich banków jest spowodowane amerykańskim naciskiem.

Reklama

Komentarze

    Reklama