Reklama

Biznes i Finanse

Centrum GovTech i Związek Cyfrowa Polska zacieśnią współpracę

Fot. rawpixel.com/pxhere.com/CC0
Fot. rawpixel.com/pxhere.com/CC0

We wtorek ma zostać podpisane porozumienie dotyczące współpracy między Centrum GovTech a Związkiem Cyfrowa Polska. Jego celem jest m.in. udzielenie wsparcia małym i średnim przedsiębiorstwom.

W wyniku porozumienia Centrum GovTech działające w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i reprezentujący polski sektor technologiczny Związek Cyfrowa Polska zrealizują projekty, które będą wspierać cyfryzację zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Dotyczyć one będą innowacyjności, rozwoju e-usług, transformacji cyfrowej biznesu i administracji, cyberbezpieczeństwa oraz zmieniającego się rynku pracy. Projekty te będą miały wymiar nie tylko krajowy, ale i również międzynarodowy – mają być realizowane m.in. w ramach koalicji sektora cyfrowego i nowych technologii z 11 krajów Europy Środkowo-Wschodniej – CEE Digital Coalition – poinformowano we wtorkowym komunikacie Centrum GovTech.

„Nie ma wątpliwości, że w zakresie cyfryzacji konieczna jest ścisła współpraca pomiędzy krajami w ramach Inicjatywy Trójmorza. Tylko w ten sposób możemy wzmocnić gospodarczo nasz region i zwiększyć jego konkurencyjność względem pozostałych części świata. Projekty, które będziemy realizowali wspólnie z Centrum GovTech Polska mają wesprzeć nasz kraj i naszych sąsiadów w tym cyfrowym wyścigu” – powiedział Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, cytowany w komunikacie.

Według Kanownika, współpraca sektora biznesowego z państwowym w zakresie cyfryzacji – biorąc pod uwagę nowe wyzwania – jest obecnie kluczowa. Dlatego porozumienie, jakie ma być realizowane między Cyfrową Polską a Centrum GovTech, powinno stać się przykładem dla innych krajów z regionu Trójmorza.

Porozumienie pomiędzy organizacjami ma zostać podpisane w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który uczestniczył w Samorządowym Kongresie Gospodarczym – II Forum Trójmorza w Lublinie.

„Od momentu zainicjowania przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę formatu Trójmorza, cyfryzacja jest jego kluczowym filarem. Jestem przekonana, że podpisane dziś porozumienie będzie wyznaczać standardy dla współpracy sektora publicznego z prywatnym w tym obszarze nie tylko w Polsce, ale w całym regionie” – powiedziała cytowana w komunikacie Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szef Centrum GovTech.

Związek Cyfrowa Polska i Centrum GovTech współpracowały ze sobą wcześniej przy realizacji m.in. projektów edukacyjnych. Pod koniec ubiegłego roku w ramach GovTech Festival wspólnie zorganizowano konkurs dla uczniów szkół średnich na temat sztucznej inteligencji. Po podpisaniu porozumienia, współpraca ma charakter formalny.

image

Źródło:PAP

Komentarze