Reklama

Biznes i Finanse

Big Techy apelują do pracowników o szczepienia, nim nadejdzie kolejna fala pandemii

fot.  Campaign Creators/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Campaign Creators/ Unsplash/ Domena publiczna

Giganci technologiczni w USA apelują do swoich pracowników, by szczepili się przed powrotem do biur, nim na dobre rozprzestrzeni się wariant Delta wirusa COVID-19. Niektóre firmy tego wymagają. 

Facebook oraz Alphabet ogłosili, że wszyscy pracownicy, którzy będą przychodzili do ich amerykańskich siedzib muszą być zaszczepieni. Inne firmy, takie jak np. Adobe czy VMware przyjęły podobną zasadę już w lipcu – donosi amerykański Business Insider.

Polityka gigantów w kwestii podejścia do szczepień jest różna. Stanowcze stanowisko przyjął w tej sprawie Facebook, który wymaga szczepionki do pracy w biurach w USA i zakłada, że do września jego siedziby mają być zapełnione ludźmi tylko w połowie.

Google także wymaga szczepionki od osób pracujących w biurach w USA. Według Reutersa – plan ponownego otwarcia biur wskazuje, że do września zapełnienie w budynkach również będzie wynosiło połowę osób. Ta polityka ma być rozszerzona także na inne regiony, poza Stanami Zjednoczonymi.

„Każdy, kto przyjedzie do pracy w naszych kampusach, będzie musiał zostać zaszczepiony. W najbliższych tygodniach wprowadzimy tę politykę w USA, a w nadchodzących miesiącach rozszerzymy ją na inne regiony. Wdrożenie będzie się różnić w zależności od lokalnych warunków i przepisów, i nie będzie obowiązywać, dopóki szczepionki nie będą powszechnie dostępne w okolicy” – napisał w środę na blogu Sundar Pichai, szef spółki Alphabet.

Netflix i Amazon

Netflix zajmujący się produkcją i dystrybucją filmów i seriali wymaga szczepionek na planie od aktorów i personelu. Firma zapowiedziała, że biur nie otworzy, dopóki większość osób nie zostanie zaszczepiona przed 7 września.

Natomiast w przypadku Amazona większość biur jest już otwarta, firma nie wymaga szczepień, a zarząd ma oczekiwać, że większość osób do września będzie regularnie wracać do jej siedzib. Pracownicy korporacji mają możliwość pracy hybrydowej, a na miejscu muszą być tylko osoby od których wymaga tego rodzaj stanowiska (np. inżynierowie). W pełni niezaszczepione osoby muszą jednak w pracy nosić maski, a firma „obserwuje sytuację pod względem bezpieczeństwa”.

Uber, Lyft i Microsoft

Uber nie wymaga szczepionek, a swoje biura otworzy 13 września. Jednak nie wiadomo czy nie zmieni podejścia w tej sprawie po tym, jak jeden z pracowników zaraził się COVID-19 po posiedzeniu zarządu.

Lyft wymaga szczepionek od pracowników korporacyjnych, natomiast „zachęca do tego także kierowców oraz pasażerów, choć nie ma takich wymagań”. Współczynnik osób zaszczepionych w firmie ma obecnie wynosić 88 proc., a do września ma wzrosnąć do 91 proc. Powrót do biur został przełożony na 2 lutego 2022 roku w związku z pojawieniem się wariantu Delta wirusa.

Microsoft nie wymaga szczepień, a do swoich siedzib najszybciej wróci 7 września. Data ta została przełożona z lipca br., by zapewnić „większą elastyczność pracy latem”.

/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze