Reklama

Biznes i Finanse

Avast zamyka usługę analityczną. W tle kontrowersje z prywatnością

Fot. JiriMatejicek/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. JiriMatejicek/Wikipedia Commons/CC 3.0

Usługa analityczna Jumpshot Avastu zostanie zamknięta w związku z rosnącymi obawami o prywatność jej użytkowników - poinformowała w czwartek czeska firma z branży cyberbezpieczeństwa. Zdaniem przedsiębiorstwa doprowadzi to do likwidacji kilkuset miejsc pracy.

Jak przypomina agencja Reutera, sprawa ma związek z zarzutami o gromadzenie przez firmę Avast zbyt dużych ilości danych o użytkownikach usługi Jumpshot. Firma miała śledzić to, co osoby korzystające z Jumpshota robią w internecie, a potem sprzedawać te informacje swoim klientom. Avast zaprzecza jednak tym oskarżeniom.

Jumpshot to usługa, którą Avast uruchomił w 2015 roku. Prezes firmy Ondrej Vlcek w poście opublikowanym w czwartek na blogu Avastu napisał, że kontynuacja działalności Jumpshota nie leży wśród priorytetów biznesowych na 2020 rok i lata późniejsze.

"Ochrona użytkowników jest dla Avastu najważniejsza i musi być elementem wszystkiego, co dotyczy naszych produktów i biznesu" - stwierdził. "Wszystko, co temu zaprzecza jest nie do zaakceptowania" - dodał.

Firma zapowiedziała, że zamknięcie Jumpshota nie wpłynie na wyniki finansowe Avastu za 2019 rok.

August Żywczyk/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama