Reklama

Biznes i Finanse

Amerykański oddział TikToka wart 30 mld dolarów. Grono potencjalnych nabywców rozszerza się

Fot. Mike Mozart/flickr
Fot. Mike Mozart/flickr

TikTok oszacował wartość swojego amerykańskiego oddziału na 30 mld dolarów. Chęć wykupienia platformy poza Microsoftem wyraził również potentat handlu detalicznego Walmart. 

Nowojorska gazeta ocenia wejście Walmarta do rywalizacji o wykup TikToka jako zaskoczenie. Transakcja, która zakończy się przejęciem amerykańskiego oddziału platformy należącej do chińskiego start-upu ByteDance przez podmiot z USA, musi zostać sfinalizowana do 15 września. W przeciwnym wypadku, jak zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, TikTok może zostać zablokowany w całym kraju informuje dziennik Wall Street Journal.

ByteDance oddział TikToka przeznaczony do wykupu wyceniło na około 30 mld dolarów. Według dziennika podmioty, które zgłosiły chęć przejęcia TikToka, nie planują zapłacić takiej kwoty za platformę do dzielenia się krótkimi filmami wideo; wcześniej w sierpniu Twitter, który również chciał wykupić TikToka, miał według źródeł dziennika oferować w ramach transakcji kwotę 10 mld USD.

Walmart może podejść do wykupu TikToka wspólnie z Microsoftem w ramach transakcji wiązanej - twierdzą rozmówcy Wall Street Journal. Gigant handlu pierwotnie dyskutował o planach wspólnej transakcji z koncernem Google oraz grupą inwestycyjną SoftBank z Tokio. Rozmowy z Google'em miały toczyć się jeszcze w tym tygodniu, jednakże zakończyły się niepowodzeniem - pisze dziennik powołując się na informacje swych źródeł.

Przedstawiciele Walmartu cytowani przez dziennik oceniają, że możliwa współpraca z Microsoftem przy wykupie TikToka powinna spełnić warunki stawiane przez amerykańską administrację w kwestii przejęcia platformy przez podmiot amerykański. W przeciwieństwie do wielu firm technologicznych, Walmart ma bliskie związki z obecną ekipą prezydencką.

Prezes Walmartu Doug McMillon był wielokrotnie goszczony w Białym Domu, a sam prezydent Trump chwalił jego firmę za pomoc w walce z pandemią koronawirusa, m.in. w zakresie przeprowadzania testów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama