Reklama

Social media

Żaryn: ABW przekazywała i na bieżąco przekazuje ostrzeżenia o zagrożeniach w cyberprzestrzeni

Zdjęcie poglądowe fot. ABW.gov.pl
Zdjęcie poglądowe fot. ABW.gov.pl

- Sugestie mówiące, że w sprawie ostatnich cyberataków doszło do zaniedbań ze strony służb, są nieuprawnione. (…) Informuję ponadto, że Polska nie otrzymała ostrzeżeń od służb izraelskich dotyczących ataków hakerskich na skrzynki pocztowe polskich użytkowników” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna.

Publikacja oświadczenia ma związek z informacjami pojawiającymi się w mediach w ciągu ostatnich dwóch tygodni, dotyczących włamania hakerskiego na konta w mediach społecznościowych oraz skrzynki pocztowe ministra Michała Dworczyka i jego żony.

„W nawiązaniu do formułowanych w mediach tez dotyczących ostatnich cyberataków w Polsce informuję, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wypełnia na bieżąco zadania określone w Ustawie o ABW i AW, a także Ustawie o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. W ABW funkcjonuje Zespół CSiRT GOV, który zabezpiecza kluczowe dla państwa systemy teleinformatyczne” – stwierdza Stanisław Żaryn.

Jego zdaniem zespół CSiRT GOV, wraz z analogicznymi zespołami CSiRT MON i CSiRT NASK, prowadzi m.in. działania profilaktyczne, „udzielając wsparcia osobom w zakresie bezpieczeństwa teleinformatycznego – stosownie do swoich kompetencji”.

W ramach ustawowych uprawnień Agencja udziela także wsparcia ofiarom ataków hakerskich. - Jednocześnie informuję, że ABW w przeszłości przekazywała i na bieżąco przekazuje ostrzeżenia o zagrożeniach w cyberprzestrzeni, a także o możliwych atakach na konta w mediach społecznościowych oraz na skrzynki poczty elektronicznej zagrożonym użytkownikom. Sugestie mówiące, że w sprawie ostatnich cyberataków doszło do zaniedbań ze strony służb, są nieuprawnione – podkreśla rzecznik w oświadczeniu.

Izrael nie ostrzegał przed cyberatakami

Z oficjalnego komunikatu wynika także, że „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO informację dotyczącą ataków cybernetycznych realizowanych przeciwko Polsce. W związku z pojawiającymi się w mediach publikacjami informuję ponadto, że Polska nie otrzymała ostrzeżeń od służb izraelskich dotyczących ataków hakerskich na skrzynki pocztowe polskich użytkowników” – stwierdza w oświadczeniu rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

„Z rozpoznania ABW oraz innych polskich służb specjalnych wynika jednoznacznie, że Polska od wielu lat pozostaje jednym z głównych celów szeroko zakrojonych i wrogich działań o charakterze hybrydowym realizowanych przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej oraz powiązane z nimi podmioty. Zarówno polskie służby specjalne, jak i nasi zachodni partnerzy, identyfikują tę aktywność w cyberprzestrzeni jako przejaw działalności Federacji Rosyjskiej przeciwko Zachodowi” – kończy swoje oświadczenie Żaryn.

W piątek, podczas briefingu premier Mateusz Morawiecki poinformował, że "według wiedzy, którą pozyskał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego atak cybernetyczny na polskich polityków i urzędników był kierowany z terenu Federacji Rosyjskiej".  

Komentarze