Reklama

Social media

Wyciek 125 GB danych z Twitcha. Wśród nich lista płac topowych streamerów

Fot. Caspar Camille Rubin/Unsplash
Fot. Caspar Camille Rubin/Unsplash

Do sieci przedostały się duże ilości danych platformy Twitch wykradzione przez anonimowego hakera. W zbiorze o rozmiarach 125 GB jest kod źródłowy serwisu, dane użytkowników oraz informacje o wynagrodzeniach dla najbardziej popularnych twórców zamieszczających na platformie swoje materiały.

Twitch to internetowa platforma przeznaczona głównie do transmisji gier komputerowych oraz rozgrywek sportu elektronicznego. Strona została założona w czerwcu 2011 roku przez Justina Kana i Emmetta Sheara. W sierpniu 2014 r. serwis został kupiony przez Amazona za kwotę 970 mln dol.

Wyciek 125 GB danych

Teraz serwis Twitch przeżywa spore kłopoty. Nieznany haker wykradł z infrastruktury platformy 125 GB danych i zamieścił je na forum 4chan.

Serwis VGC, powołując się na anonimowe źródło, poinformował, że wykradzione informacje są autentyczne. Twitch ma być świadomy włamania i przecieku, jednak do momentu publikacji tego tekstu nie zajął w sprawie oficjalnego stanowiska.

Opublikowane dane Twitcha zawierają:

  • cały kod źródłowy Twitcha z historią komentarzy „sięgającą do jego wczesnych początków";
  • raporty wypłat dla twórców;
  • dane mobilnych, desktopowych i konsolowych klientów Twitcha;
  • zastrzeżone SDKs i wewnętrzne usługi AWS używane przez Twitcha;
  • informacje o projekcie Vapor.

Szczególne zainteresowanie społeczności internetowej wzbudziło zestawienie zarobków, jakie otrzymują najlepiej opłacani streamerzy publikujący swoje treści na Twitchu. Ich przychody idą w niektórych wypadkach w setki tysięcy dolarów.

W paczce danych są także informacje na temat projektu Vapor, który według nieoficjalnych informacji ma stanowić konkurencyjną platformę dla znanego serwisu Steam oferującego gry.

Jak się zabezpieczyć?

W przecieku ujawniono także dane logowania niektórych użytkowników Twitcha. Dlatego według ekspertów zaleca się, aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które zapewnia, że nawet jeśli hasło zostanie naruszone, nadal trzeba mieć telefon, aby potwierdzić swoją tożsamość za pomocą SMS-a lub aplikacji.

Aby włączyć identyfikację dwuskładnikową należy:

Zalogować się na Twitchu, kliknąć swój awatar i wybrać Ustawienia. Następnie przejść do sekcji „Bezpieczeństwo i prywatność”, wybrać „Edit Two-Factor Authentication”, aby sprawdzić, czy funkcja jest już aktywowana. Jeśli nie, należy postępować zgodnie z instrukcjami, aby włączyć tę opcję.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Komentarze