Reklama

Social media

Wniosek o zablokowanie przetwarzania przez Facebooka danych z WhatsAppa zablokowany

Fot. MIH83 / Pixabay
Fot. MIH83 / Pixabay

Europejska Rada Ochrony Danych odrzuciła wniosek niemieckiego organu o zablokowanie w całej Unii Europejskiej możliwości przetwarzania przez Facebooka danych użytkowników komunikatora WhatsApp. Jednocześnie, EIOD zobowiązał regulatora w Irlandii, któremu Facebook podlega, do wszczęcia postępowania ws. ewentualnych nieprawidłowości.

W maju tego roku, niemiecki urząd ochrony danych z siedzibą w Hamburgu ocenił, że Facebook nie powinien przetwarzać danych użytkowników WhatsAppa, ponieważ jest to niezgodne z regulaminem tej aplikacji.

Komunikator, który został w 2014 roku nabyty przez koncern Marka Zuckerberga, odniósł się do orzeczenia twierdząc, że nie ma ono podstaw i że w związku z tym nie zamierza wstrzymywać aktualizacji swojej platformy, która jeszcze ściślej zintegrowała obie usługi cyfrowe oraz przepływ danych pomiędzy nimi.

Możliwe przedłużenie orzeczenia

W związku ze sporem wokół kwestii przekazywania danych z WhatsAppa do Facebooka, EROD postanowiła o wstrzymaniu ich transferu do koncernu, do czasu rozstrzygnięcia problemów prawnych w tej kwestii. Orzeczenie miało obowiązywać przez trzy miesiące.

Jak donosi agencja Reutera, obecnie może zostać przedłużone, choć EROD nie dopatrzyła się naruszeń ze strony obu podmiotów.

Unijny organ zwrócił jednak uwagę, że w informacjach, które WhatsApp przekazał użytkownikom na temat aktualizacji związanej z transferem danych do Facebooka, nie wyjaśniono, jakie działania koncern ma prowadzić z wykorzystaniem tych informacji, ani na czym będą one polegały.

14 postępowań

Właśnie to ma wyjaśnić postępowanie, które nakazano wszcząć irlandzkiemu regulatorowi, któremu Facebook bezpośrednio podlega z racji jurysdykcji.

Obecnie Biuro Komisarza ds. Ochrony Danych Irlandii prowadzi 14 dużych postępowań względem Facebooka i jego produktów, takich jak WhatsApp i Instagram.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama