Reklama

Social media

USA: Technik wojskowy skazany za oszustwa finansowe na członkach armii

Fot. Stijn Swinnen/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Stijn Swinnen/Unsplash/Domena publiczna

Były technik wojskowy został skazany na 12 lat pozbawienia wolności za kradzież danych 3,3 tys. członków armii amerykańskiej i ich rodzin oraz wykorzystanie ich do oszustw finansowych.

Fredrick Brown dwa lata temu usłyszał dwa zarzuty dotyczące udziału w spiskach związanych z oszustwem internetowym oraz z praniem brudnych pieniędzy. Mężczyzna przyznał się wówczas do winy, ale na wyrok sądu musiał jednak zaczekać do niedawna. 

Kradzież danych wojskowych

40-latek z Las Vegas pracował jako cywilny technik dokumentacji medycznej i administrator w 65. brygadzie medycznej armii amerykańskiej o nazwie Yongsan Garrison. 

W tym czasie dokonał niezliczonej kradzieży danych osobowych personelu wojskowego, które obejmowały imiona, nazwiska, daty urodzenia, dane kontaktowe, numery ubezpieczeń społecznych oraz wojskowe numery identyfikacyjne. Ofiarami były także rodziny członków armii.

Brown pozyskiwał dane poprzez zrzuty ekranu, których dokonywał na swoim komputerze podczas logowania się do medycznych baz danych - informuje Infosecurity Magazine.

Następnie skradzione informacje technik przesyłał do mieszkającego na Filipinach Roberta Wayne’a Boling Jr. On także usłyszał zarzut wykorzystywania poufnych danych, aby za ich pomocą uzyskać dostęp do stron internetowych Pentagonu i Veteran Affairs, agencji rządowej zajmującej się m.in. wsparciem finansowym weteranów wojennych i ich rodzin. 

Oszustwa finansowe

Celem oszustów były pieniądze należące do ofiar, których liczba wyniosła około 3,3 tys. osób. Wiele z nich to wysoko postawieni wojskowi, m.in. oficerowie generalni oraz niepełnosprawni weterani, którzy otrzymywali wysokie świadczenia pieniężne od armii - pisze Infosecurity Magazine.

"Częścią naszej misji jest ochrona tych honorowanych mężczyzn i kobiet przed nadużyciami i oszustwami. Jeśli oszuści biorą sobie za cel członków naszych służb i weteranów, to będziemy starali się ich zidentyfikować i pociągnąć do odpowiedzialności" - powiedziała Ashley Hoff, prokurator z Zachodniego Dystryktu Teksasu.

Przestępcom pomagał także Trorice Crawford, który był odpowiedzialny za pranie brudnych pieniędzy. Wszyscy usłyszeli wyrok. Szacuje się, że w wyniku tych oszustw mężczyznom udało się ukraść w sumie 1,5 mln dolarów.

12 lat więzienia 

"Oskarżony Frederick Brown w bezczelny sposób żerował na członkach armii amerykańskich służb i weteranach, z których wielu było niepełnosprawnych i starszych" - dodała Ashley Hoff.

Technik został zobowiązany do zapłaty ponad 2,3 mln dolarów odszkodowania oraz skazany na 12 lat pozbawienia wolności. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama

Komentarze