Reklama

Social media

USA: Prezydent podpisał regulację zakazującą użycia ZTE i Huawei przez rząd

Fot. tianya1223/ Pixabay
Fot. tianya1223/ Pixabay

Prezydent USA Donald Trump podpisał regulację zakazującą użycia technologii chińskich firm ZTE i Huawei przez administrację rządową i kontrahentów pracujących na jej zlecenie - poinformował we wtorek serwis The Verge.

Podpisana przez Trumpa regulacja to część szerszej ustawy o obronie narodowej (ang. Defense Authorization Act). Jak ocenia The Verge, podpis amerykańskiego prezydenta przeciął trwające od wielu miesięcy spekulacje na temat zakazu, a także wzmocnił pozycję niektórych polityków z Partii Republikańskiej, którzy argumentowali, iż obecność chińskich technologii w strukturach rządowych to zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Zakaz, który ma w całości zostać wdrożony w ciągu dwóch kolejnych lat, obejmuje wykorzystanie w rządowej infrastrukturze elementów, których zastosowanie oceniane jest jako “krytyczne” dla działania systemów. Niektóre komponenty infrastrukturalne produkowane przez chińskie firmy ZTE i Huawei mają być dozwolone, o ile z ich pomocą nie będzie można uzyskać dostępu do danych, ani ich przesyłać.

W wydanym w związku z decyzją Trumpa oświadczeniu, koncern Huawei ocenił zapis o zakazie wykorzystania chińskiego sprzętu jako "nieistotny dopisek" do ustawy o bezpieczeństwie narodowym, który jest "nieefektywny, niekonstytucyjny i pomylony". Zdaniem Huawei, zakaz wykorzystania sprzętu tej firmy w administracji rządowej zaowocuje wzrostem kosztów dla konsumentów i działających w USA firm. Koncern ocenił również, że wprowadzając zakaz prezydencka administracja "nie poradziła sobie z identyfikacją realnych zagrożeń, ani też nie zwiększyła bezpieczeństwa łańcucha dostaw".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama