Reklama

Social media

Uniezależnienie od gazu z Rosji to fatalny pomysł? Baltic Pipe w prokremlowskiej narracji

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Mówi się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego też prokremlowska dezinformacja już teraz buduje negatywną narrację wokół niekorzystnego dla Rosji projektu energetycznego wskazując, jak fatalne dla Europy, a w szczególności dla Polski, może okazać się uruchomienie Baltic Pipe. W prokremlowskich narracjach, projekt ten okazuje się być „bezsensownym marnotrawstwem pieniędzy”.

Przeciwko projektowi Baltic Pipe, którego uruchomienie zaplanowane jest na 2022 rok, tworzona jest narracja, która prowadzona jest w 4 językach – polskim, rosyjskim, angielskim i niemieckim - twierdzi unijny projekt EUvsDisinfo. Działania dezinformacyjne zostały skupione wokół argumentów ekonomicznych, geopolitycznych, a nawet rusofobicznych.  Unijny projekt po raz kolejny wykrył, że pojawiła się narracja o odgrywaniu przez Polskę roli „republiki bananowej” oraz utraconej przez nasz kraj suwerenności na rzecz Stanów Zjednoczonych.  Rola Polski jako amerykańskiej maskotki jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych narracji i dotyczy obszarów polityki obronnej, polityki wschodniej oraz większości działań prowadzonych na arenie międzynarodowej. 

Zgodnie z wykrytymi przez EUvsDisinfo narracjami pojawiającymi się w polskich mediach, nasz kraj będzie się zmagał z poważnymi, niekorzystnymi skutkami gospodarczymi i politycznymi wynikających z zaangażowania w projekt. Głównie odnosiły się one do publikacji na prorosyjskim portalach i poruszały kwestie „zaburzonego bilansu gazowego”, kwestię kosztów dla obywateli oraz poważnych skutków dla bezpieczeństwa energetycznego.  Podobne informacje, jak wskazują eksperci, pojawiają się również w Niemczech. 

Kwestie Baltic Pipe, jak podkreśla unijny projekt, przedstawiane są jednostronnie i przede wszystkim pomijane są kwestie polityczne, ekonomiczne i aspekty bezpieczeństwa. Nie wyjaśnia się również  dlaczego zdecydowano się na rozpoczęcie realizacji projektu. Jednak tendencyjne przedstawianie informacji w prokremlowskich mediach nie jest działaniem nowym ani wyjątkowym.

Reklama

Komentarze

    Reklama