Reklama

Social media

Ukraińskie służby zablokowały „armię botów”. Działała na rzecz Rosji

Fot. Felipe Simo/unsplash.com
Fot. Felipe Simo/unsplash.com

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wykryła i zablokowała sieć botów, za pomocą której stworzono około 50 tysięcy fejkowych profili. Jak twierdzi SBU, służyły do rozpowszechniania materiałów zamówionych w Rosji.

SBU przekazała, że przy pomocy fermy tworzono profile, które rozpowszechniały materiały zamówione w Rosji; łącznie zarejestrowano ok. 50 tysięcy takich fałszywych kont działających w mediach społecznościowych.

Organizator sieci botów to mieszkaniec obwodu charkowskiego, który posiada znaczne doświadczenie w sferze telekomunikacji - twierdzi SBU. Wynagrodzenie za tworzenie fałszywych profili otrzymywał w rublach przez elektroniczne systemy płatnicze.

Armia botów publikowała materiały i komentarze mające na celu załamanie narodowego programu szczepień, usprawiedliwienie zbrojnej agresji Rosji na wschodzie Ukrainy i dyskredytowanie ukraińskich władz - czytamy w komunikacie SBU.

SBU ustala, czy mężczyzna współpracował z rosyjskimi służbami specjalnymi.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze