Reklama

Social media

Twitch zawarł porozumienie z wydawcami muzycznymi

Fot. Caspar Camille Rubin/Unsplash
Fot. Caspar Camille Rubin/Unsplash

Platforma Twitch i National Music Publishers Association (NMPA) osiągnęły długo oczekiwane porozumienie, którego celem jest budowanie pomiędzy serwisem livestreamingowym a organizacją wydawniczą partnerstwa na kolejne lata. Na razie jednak nie jest to umowa licencyjna pozwalająca na korzystanie z utworów wykorzystywanych w trakcie transmisji.

Twitch to internetowa platforma przeznaczona głównie do transmisji gier komputerowych oraz rozgrywek sportu elektronicznego. Strona została założona w czerwcu 2011 roku przez Justina Kana i Emmetta Sheara. W sierpniu 2014 roku serwis został kupiony przez Amazona za kwotę 970 mln dolarów.

Muzyczne porozumienie

Przez kilka ostatnich lat Twitch toczył boje z amerykańskim przemysłem muzycznym. Osią sporu było wykorzystywanie przez streamerów muzyki chronionej prawami autorskimi w transmisjach prowadzonych przez konkretnych twórców.

Teraz - jak poinformował magazyn „Billboard” - Twitch oraz organizacja National Music Publishers' Association (NMPA) zawarły porozumienie.

Umowa zawiera rozliczenie finansowe za dotychczasowe wykorzystanie muzyki przez Twitcha, a także okno czasowe, w którym obie strony będą negocjować ustalenia dotyczące wykorzystania muzyki na Twitchu w przyszłości.

Zgodnie z komunikatem prasowym, Twitch obecnie oferuje członkom NMPA umowę opt-in „pozwalającą na przyszłą współpracę”.

„Cieszymy się na współpracę w kierunku budowania długotrwałego partnerstwa z Twitchem" - zaznaczył w rozmowie z Billboardem David Israelite, prezes NMPA. - Ta umowa zapewnia ramy dla rozwoju tej relacji".

To nie licencja dla streamerów

„Cieszymy się z osiągnięcia tego porozumienia z NMPA i jesteśmy podekscytowani naszym wspólnym zaangażowaniem w umożliwienie autorom piosenek i innym twórcom dzielenia się swoją pracą i pasjami, jednocześnie łącząc się z publicznością – zaznacza w komunikacie Tracy Chan, szef działu muzycznego Twitcha. - O to właśnie chodzi w Twitchu, a my wiemy, że wspaniała muzyka zaczyna się od wspaniałej piosenki. Z niecierpliwością czekamy na innowacyjne współprace, które jeszcze bardziej uwolnią niesamowity potencjał naszej usługi i naszej społeczności dla wydawców muzycznych i ich partnerów będących autorami piosenek."

Według maila wysłanego do twórców Twitcha i uzyskanego przez „Billboard, nowy system Twitcha ma być bardziej >>elastyczny i wyrozumiały dla twórców<<, którzy nieumyślnie lub przypadkowo używają muzyki w swoich streamach", skupiając się na bardziej rażących przypadkach, takich jak retransmisja koncertu muzycznego lub wyciek niewydanych utworów.

Usuwanie materiałów na żądanie

Zgodnie z planem, zamiast zawieszać konta, które zostały uznane za używające nieautoryzowanej muzyki Twitch będzie teraz najpierw wydawał ostrzeżenie. Tak jak wcześniej, nadal będzie usuwał z kanału twórcy wszelkie materiały na żądanie, które zawierają muzykę publikowaną z pominięciem praw autorskich.

„Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie nieautoryzowane użycia muzyki zasługują na takie samo traktowanie. I mamy nadzieję, że możemy, w ramach naszych umów z posiadaczami praw do muzyki, przyjąć zrównoważone podejście, które wspiera twórców” – zaznacza należący do Amazona serwis.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Komentarze