Reklama

Social media

Rosja: Usunięcie przez Facebooka kont rosyjskich mediów to "akt wrogości"

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Zdaniem rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa usunięcie przez Facebooka kont rosyjskich mediów to „akt wrogości ocierający się o cenzurę” - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

W ostatnich dniach Facebook poinformował, że usunął ze swojej platformy kolejne 70 kont, powiązanych z działającą na rzecz Kremla petersburską "farmą trolli" , znaną jako Internet Research Agency (IRA). Konta obsługiwały 183 strony na Facebooku, które zamieszczały w serwisie treści propagandowe, często popularyzowane za pomocą sponsorowanej i kierowanej do specjalnie sprofilowanych grup użytkowników reklamy.

Działania koncernu mają związek z zaangażowaniem Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, przed którymi IRA prowadziła na Facebooku operacje dezinformacyjne - m.in. za pomocą profilowanej reklamy używanej do promocji emocjonalnych politycznych przekazów, ukierunkowanych na wzmacnianie podziałów w społeczeństwie. Facebook zdecydował też o usunięciu 65 kont na należącym do koncernu portalu Instagram.

Pieskow odniósł się do sprawy powołując się na rozmowę z jednym z "pokrzywdzonych podmiotów medialnych", którego konto na Facebooku zostało zamknięte. Zapowiedział, że Kreml "uważnie śledzi tę sprawę" i jest mu "bardzo przykro z tego powodu"

Źródło:PAP

Komentarze