Reklama

Social media

Ransomware atakuje branżę technologiczną

Fot. Richard Patterson/Flickr/Domena publiczna
Fot. Richard Patterson/Flickr/Domena publiczna

Ataki typu ransomware rosną w siłę i obierają sobie coraz ambitniejsze cele. Hakerzy szczególnie upodobali sobie branżę nowych technologii.

W lipcu tego roku badacze z Bitdefender, dystrybutora oprogramowania antywirusowego wykryli 21 milionów złośliwych programów. Co minutę ma miejsce ponad 400 nowych incydentów związanych z bezpieczeństwem. Takie statystyki są bardzo niepokojące.

Ransomware w natarciu

Analizie poddano informacje zarejestrowane w pierwszej linii bezpieczeństwa, czyli na statycznych silnikach antymalware. Rozpoznają one złośliwy kod. Okazuje się, że ponad 54 tys. ataków było spowodowane oprogramowaniem ransomware pochodzącym z 372 rodzin. 

Szczególną popularnością cieszy się grupa STOP/DJVU, która posługuje się algorytmami szyfrowania danych na serwerach i komputerach użytkowników domowych. Wynika to w dużej mierze z braku odpowiednich zabezpieczeń i spadku czujności u ofiar.

Co ciekawe, aż 84 proc. cyberataków pochodzących z gangów ransomware jest wymierzone w branżę nowych technologii. Drugie miejsce zajmują media - z wynikiem 11 proc.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama