Reklama

Social media

Przypadkowo ujawniono dane tajnej jednostki w UK

Zdjęcie poglądowe; fot. Wikimedia Commons
Zdjęcie poglądowe; fot. Wikimedia Commons

Błąd skrzynki pocztowej e-mail w armii brytyjskiej spowodował publiczne ujawnienie nazwisk komandosów, członków tajnej jednostki E Squadron. 

W brytyjskim Ministerstwie Obrony doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa, polegającego na przypadkowym rozesłaniu e-maila zawierającego nazwiska osób, które w ostatnim czasie awansowały. Wśród nich znaleźli się także ci, którzy służą w jednostkach misji specjalnych, a ich dane trafiły do innych osób w rządzie.

Wśród ujawnionych danych znalazły się nazwiska komandosów ze Special Air Service (SAS), Special Boat Service (SBS), Special Reconnaissance Regiment (SRR) oraz Special Forces Support Group (SFSG).

Brytyjska armia jest pionierem w tworzeniu sił specjalnych, pierwsze nowoczesne jednostki działały już podczas II wojny światowej. Od tamtej pory jednostki ds. operacji specjalnych wiodą prym pod względem taktyki, techniki i procedur wojskowych. Obecnie są one stosowane na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych.

Wyciek danych z RCB

Przypomnijmy, że w Polsce w kwietniu 2021 roku doszło do wycieku danych na temat ponad 20 tys. przedstawicieli polskich służb, agencji i instytucji państwowych, które zostały udostępnione w sieci.

Sprawa dotyczyła m.in. funkcjonariuszy policji, celników oraz pracowników Służby Ochrony Państwa. Za incydent miał być odpowiedzialny pracownik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

image

 

Komentarze