Social media

Przemysław Koch dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki

Fot.: KPRM
Fot.: KPRM

Przemysław Koch został mianowany szefem Centralnego Ośrodka Informatyki (COI). Nowy dyrektor ma nadzorować rozwój administracji państwowej w obszarze cyfryzacji.

W poniedziałek poinformowano, że Przemysław Koch został nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki (COI), firmy realizującej projekty IT dla sektora publicznego. W komunikacie zaznaczono, że Koch to doświadczony menedżer IT, który z sukcesem zrealizował unikalne w skali kraju projekty, zarówno w sektorze prywatnym, jak i w jednostkach administracji państwowej.

Oko na dalszy rozwój

- Cieszę się, że do zespołu COI dołącza jeden z najlepszych menedżerów IT w sektorze publicznym, osoba wnosząca doświadczenie z sektora prywatnego, ale też mająca na koncie duże sukcesy w informatyzacji państwa – zaznaczył w komunikacie Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za cyfryzację.

Przemysław Koch to absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Uzyskał też tytuł Executive Master of Business Administration, a także ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej.

Podczas swojej kariery zawodowej Koch pracował m.in. w Accenture, Kredyt Banku, Warcie oraz PKO BP. Od 2017 r., jako pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, nadzorował organizację IT Ministerstwa Finansów składająca się z ponad 1800 pracowników. Stworzył i wdrożył strategię transformacji cyfrowej resortu finansów. Z sukcesem przeprowadził także restrukturyzację zagrożonych inicjatyw, w szczególności projektu e-podatki, gdzie doprowadził do zawarcia ugody przedsądowej.

e-PIT i Poltax+

W przeszłości nowy szef COI wdrożył jedną z najpopularniejszych e-usług w administracji - Twój e-PIT, dzięki której liczba zeznań podatkowych złożonych elektronicznie wzrosła do 80 proc., a następnie eUrząd Skarbowy. Doprowadził też do wdrożenia scentralizowanego systemu poboru podatków Poltax+ wraz z wprowadzeniem mikrorachunków podatkowych automatyzujących procesy księgowania wpływów podatkowych.

Oprócz tego Koch opracował i wdrożył koncepcję BIG DATA bazującą na zastosowaniu algorytmów AI, która wsparła działania w obszarze uszczelniania systemu podatkowego. Nadzorował realizację takich projektów jak: JPK_VAT, STIR, Split Payment, SENT, MDR, Biała Lista Podatników VAT, e-Sprawozdania Finansowe, Kasy Fiskalne on-line, Wirtualne Kasy Fiskalne, e-Paragony. Odpowiadał za wdrożenie nowego, opartego na technologii pozycjonowania satelitarnego, systemu poboru opłat drogowych e-Toll, który od czerwca jest dostępny dla polskich kierowców.

Zgodnie z zapowiedzią Przemysław Koch będzie kontynuował współpracę z Ministerstwem Finansów w zakresie budowy e-Toll i pozostanie członkiem komitetu sterującego projektu.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze

    Czytaj także