Reklama

Social media

Nowe regulacje w Chinach uderzą w branżę gamingową. Gry do trzech godzin tygodniowo

fot.  pan xiaozhen/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. pan xiaozhen/ Unsplash/ Domena publiczna

Chiny zabronią dzieciom grania dłużej niż trzy godziny tygodniowo, co jest sporym uderzeniem w branżę gier mobilnych. Tym samym Pekin zwiększa kontrolę nad dużymi firmami technologicznych, takimi jak Tencent.

Platformy do gier będą mogły oferować gry online nieletnim tylko od godziny 20.00 do 21.00 w piątki, weekendy i święta – informuje państwowa agencja informacyjna Xinhua. To spora zmiana i kolejny krok do ograniczenia wpływu branży gier na rozwój dzieci – jeszcze w 2019 roku wprowadzono ograniczenie zezwalające na 1,5 godziny grania dziennie przez większość roku.

„Trzy godziny tygodniowo to za mało. Taka polityka będzie miała negatywny wpływ również na Tencent – skomentował tę decyzję Steven Leung, dyrektor wykonawczy w UOB Kay Hian w Hong Kongu. Zakładał, że „regulacje będą raczej stopniowo wygaszane, a na razie (rząd przyp. red.) wcale się nie zatrzymuje, co zagrozi rozwojowi technologicznemu branży”.

Nowe ograniczenia prawdopodobnie bezpośrednio uderzą w Tencent i wystraszą inwestorów giełdowych, choć firma twierdzi, że korzystanie z ich usług przez dzieci stanowi jedynie ułamek jej działalności. Przychody brutto z gier w Chinach dla nieletnich mają stanowić dla Tencentu mniej niż 3 proc.

Zasady zakładają również, że wszystkie gry online powinny być połączone z państwowym systemem przeciwdziałania uzależnieniom, a firmy nie mogą świadczyć usług użytkownikom bez ich rejestracji na prawdziwe nazwisko. Organy regulacyjne będą również dokładniej sprawdzać, w jaki sposób firmy zajmujące się grami wprowadzają ograniczenia dotyczące takich kwestii, jak czas gry i zakupy w grze. Władza ma także współpracować z rodzicami, szkołami i społeczeństwem w celu zwalczania uzależnienia od gier wśród młodzieży.

Gry jak „duchowe opium”

Chińskie państwowe media oceniły kilka tygodni temu, że gry to „duchowe opium” i już wtedy wiadome było, iż Pekin poczyni  kolejne kroki, by zmniejszyć uzależnienie od gier wśród młodzieży.

Tencent już wcześniej sam ograniczył możliwość grania dla nieletnich w dni powszednie oraz do dwóch godzin dziennie w czasie wakacji i świąt. „Od 2017 roku Tencent badał i zastosował nowe technologie i funkcje w celu ochrony nieletnich” – napisała firma w oświadczeniu przytoczonym przez Bloomberga. „Będzie to kontynuowane, ponieważ Tencent ściśle przestrzega i aktywnie wdraża najnowsze wymagania władz chińskich” – dodała.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Chiny chcą zaproponować przepisy, które zabroniłyby firmom technologicznym – posiadającym dostęp oraz duże zasoby danych wrażliwych o ich klientach – publicznej oferty (IPO) na giełdach zagranicznych, w tym w USA. Miałoby to pokrzyżować plany chińskich graczy z sektora tech, którzy chcieli być notowani również na zagranicznych giełdach.

/NB

Czytaj także: Tencent z pozwem od chińskiej prokuratury za „tryb dla nieletnich” aplikacji WeChat


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama