Reklama

Social media

Ministerstwo Cyfryzacji: Wyjeżdżając na wakacje pamiętaj o karcie EKUZ

FOT. GOV.PL/ DOMENA PUBLICZNA
FOT. GOV.PL/ DOMENA PUBLICZNA

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, o tym że wybierając się na zagraniczne wakacje rozsądnym jest wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Kartę tę można bezproblemowo wyrobić online.

Co daje karta EKUZ? Pozwala na bezpłatne korzystanie z większości usług zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, dzięki czemu w razie niefortunnego zdarzenia nie jesteśmy obciążani przez inne państwa. Istotne jest to, że karta EKUZ jest całkowicie darmowa, a można o nią zawnioskować m.in. przez stronę obywatel.gov.pl.

Zazwyczaj okres wydawania karty trwa maksymalnie do pięciu dni roboczych, jednakże aktualnie trwa sezon urlopowo-wakacyjny, więc liczba wniosków jest zdecydowanie większa przez co czas oczekiwania może się nieznacznie wydłużyć.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, także o sprawdzeniu usług zagranicznych lekarzy, za które trzeba zapłacić. Karta nie obejmuje każdej usługi medycznej w krajach UE czy EFTA. Aby sprawdzić czy dana usługa będzie nas kosztowała możemy to zrobić na stronie ekuz.nfz.gov.pl.

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może otrzymać każda osoba, która ma ubezpieczenie zdrowotne w NFZ oraz osoby, które są nieubezpieczone, ale mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce (na podstawie przepisów krajowych).

Reklama

Komentarze

    Reklama