Reklama

Social media

Media: Facebook planuje stworzyć własną kryptowalutę

Fot. Kalhh/Pixabay
Fot. Kalhh/Pixabay

Jak donosi amerykański serwis technologiczny Cheddar, Facebook planuje stworzyć własną kryptowalutę i analizuje ewentualne korzyści z takiego posunięcia. Kryptowaluta miałaby w przyszłości pozwalać użytkownikom serwisu na dokonywanie płatności elektronicznych.

Według zbliżonych do Facebooka źródeł Cheddara, koncern Marka Zuckerberga do pomysłu własnej kryptowaluty podchodzi "niezwykle poważnie".

Badania nad dziedziną kryptowalut i związanej z nimi technologii blockchain Facebook rozpoczął już prawie rok temu, kiedy to Morgan Beller pracująca wówczas jako członkini zespołu odpowiedzialnego za rozwój korporacyjny firmy rozpoczęła dyskusję na temat możliwego wykorzystania tych nowych technologii na platformie Facebooka.

O stworzeniu nowej struktury Facebook informował w zeszłym wygodniu. Jej działania będzie nadzorował David Marcus, do tej pory odpowiedzialny za rozwój produktu Messenger. Nowy zespół Marcusa ma się zajmować właśnie praktycznym wdrożeniem technologii blockchain w działaniach Facebooka. Sam Marcus natomiast posiada doświadczenie w sektorze finansów - wcześniej pracował m.in. w PayPalu, gdzie odpowiedzialny był za wdrożenie systemu umożliwiającego transakcje z wykorzystaniem komunikatora Messenger od Facebooka. Marcus jest także jednym z wczesnych inwestorów kryptowalutowych, a także członkiem rady nadzorczej firmy Coinbase, kontrolującej jedną z najpopularniejszych giełd wymiany kryptowalutowej.

Cheddar ocenia, że przekucie planów Facebooka w dziedzinie kryptowalut i blockchaina w rzeczywistość zajmie firmie sporo czasu. Według źródeł, Facebook nie ma w planach ICO (ang. Initial Coin Offering, czyli debiutu poprzez wydanie ograniczonej liczby tokenów o określonej cenie). Jeśli koncern Zuckerberga swoje plany związane z rozwojem własnej kryptowaluty traktuje poważnie, najpewniej będzie musiał realizować je we współpracy (bądź dzięki przejęciu) firmy specjalizującej się w technologii blockchain.

Jednym z przykładowych zastosowań tej technologii w działalności właściciela największej na świecie platformy społecznościowej - oprócz płatności elektronicznych - może być również wdrożenie nowego systemu uwierzytelniania użytkowników, a także szyfrowanie danych.

Facebook już kiedyś eksperymentował z wykorzystaniem wirtualnej waluty. W 2009 firma umożliwiła użytkownikom korzystanie z tzw. "Facebook Credits", których można było używać do dokonywania mikropłatności w grach typu Farmville. "Facebook Credits" nigdy nie zyskały jednak popularności, w związku z czym firma zrezygnowała z nich zaledwie dwa lata po powstaniu.

Blockchain to technologia, która pozwala na obsługę transakcji w ramach zdecentralizowanej struktury baz danych, która może służyć do kontroli procesów przy przetwarzaniu płatności i tworzeniu zapisów księgowych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama