Reklama

Social media

Kosztowne cyberataki na amerykańskie szkoły. 6,6 mld dolarów w 2020 roku

Fot.: National Cancer Institute/Unsplash
Fot.: National Cancer Institute/Unsplash

W 2020 roku dokonano cyberataków na ponad 1,7 tys. szkół i uczelni działających w Stanach Zjednoczonych – wynika z analiz Comparitech. To wzrost o 39 procent w porównaniu z 2019 rokiem. W sumie koszty działania hakerów w amerykańskim segmencie edukacji mogły kosztować zaatakowane placówki 6,6 mld dolarów.

Niedawno poinformowano, że w USA prawie połowa szpitali była zmuszona do przerywania pracy z powodu cyberataków, a ich koszt w 2020 roku wyniósł 21 mld dolarów.

Szkoły na celowniku hakerów

Teraz z danych opublikowanych przez serwis Comparitech wynika, że znaczące straty z powodu działalności hakerów dotyczą także amerykańskiego sektora edukacji.

Comparitech przeanalizował 77 ataków zgłoszonych przez instytucje edukacyjne w USA w 2020 roku i obliczył koszty poniesione przez ofiary na podstawie szacowanego czasu przestoju i czasu odzyskiwania danych.

Analitycy zaznaczają, że koszty ataków ransomware są trudne do zmierzenia, ponieważ większość szkół utrzymywała swoje płatności w tajemnicy. Jednak zespół badawczy był w stanie oszacować średni czas przestoju (7 dni) oraz czas odzyskiwania danych (55,4 dnia) dla około połowy wszystkich incydentów.

Następnie zastosowano oszacowanie kosztów przestoju dokonane w 2017 roku, uśrednione dla 20 sektorów. W raporcie zaznaczono, że chociaż ostateczna kwota 6,6 mld dol. dla całkowitego kosztu przestoju w 2020 roku jest spekulacyjna, może być wykorzystana do interesujących porównań z 2019 roku (8,2 mld) i 2018 roku (623,7 mln dol.).

Rosnąca fala

Comparitech twierdzi, że w 2020 roku zaatakowanych zostało w sumie w USA 1740 szkół i uczelni oraz potencjalnie 1,4 mln studentów, co stanowi wzrost odpowiednio o 39 i 67 proc. w stosunku do danych z 2019 roku. Według analityków wygląda na to, że tendencja ta utrzyma się również w 2021 roku.

Żądania okupu w związku z ransomware w 2020 roku różniły się znacznie - od zaledwie sumy 10 tys. dolarów do ponad 1 mln dolarów, chociaż badacze byli w stanie znaleźć wzmianki o nich tylko w przypadku dziewięciu z 77 ataków, które przeanalizowali.

Od stycznia 2018 roku do czerwca 2021 roku Comparitech odnotował 222 oddzielne ataki ransomware na amerykańskie szkoły i uczelnie, które wpłynęły na 3880 placówek i prawie 3 mln uczniów.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama