Reklama

Social media

Kolejna czystka fałszywych kont na Facebooku. W tle wykorzystywanie dzieci oraz samookaleczenia

Fot. Stock Catalog/Flickr/CC 2.0
Fot. Stock Catalog/Flickr/CC 2.0

Facebook zlikwidował 3,2 mld fałszywych kont w okresie od kwietnia do września - ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Usunięto także miliony postów dotyczących wykorzystywania dzieci oraz samookaleczeń i samobójstw - podano w najnowszym raporcie nt. moderacji treści w serwisie.

W ubiegłym roku w tym samym czasie z Facebooka usunięto ponad 1,5 miliarda fałszywych kont. To czwarte sprawozdanie z działań moderacyjnych prowadzonych na platformie. Po raz pierwszy ujawniono także dane na temat treści usuniętych z Instagrama. Według ekspertów badających dezinformację w Internecie ta popularna aplikacja do udostępniania zdjęć ma coraz większy problem z fałszywymi wiadomościami.

W aktywnym badaniu zawartości obu serwisów pod kątem treści naruszających ich zasady na Instagramie znaleziono mniej takich postów niż na Facebooku. Reuters zaznacza, że na swojej głównej platformie koncern Marka Zuckerberga od początku wdrożył wiele narzędzi do ich wykrywania. Np. w przypadku treści związanych z organizacjami terrorystycznymi w ten sposób wykryto 98,5 proc. spośród wszytskich takich postów znalezionych na Facebooku i 92,2 proc. - na Instagramie.

Raport informuje również, że w trzecim kwartale tego roku z Facebooka usunięto ponad 11.6 mln postów przedstawiających nagość dzieci i ich seksualne wykorzystywanie; na Instagramie było to 754 tys.

Organy ścigania obawiają się, że zamiary Facebooka, który chce zapewnić użytkownikom większą prywatność poprzez szyfrowanie usług komunikacyjnych, utrudnią walkę z wykorzystywaniem dzieci. W ubiegłym miesiącu szef FBI Christopher Wray powiedział, że po zmianach platforma stanie się spełnieniem marzeń amatorów dziecięcej pornografii i pedofili - przypomina Reuters.

Po raz pierwszy Facebook podał także dane nt. działań wobec treści związanych z samookaleczeniami - jak poinformowano w raporcie, w trzecim kwartale usunięto ok. 2,5 mln postów opisujących samobójstwa i samookaleczenia oraz zachęcających do nich. W tym samym czasie zlikwidowano także 4,4 mln postów związanych ze sprzedażą narkotyków. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama