Reklama

Social media

"Jak być lepszym terrorystą"? Gigantyczna baza treści Państwa Islamskiego wykryta w Internecie

fot. wikimedia commons
fot. wikimedia commons

Gigantyczna baza materiałów propagandowych Państwa Islamskiego została odkryta w sieci. Pomimo, że o znalezisku zostały poinformowane władze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, repozytorium wciąż się powiększa.

Biblioteka cyfrowa zawierającą ponad 90 000 pozycji i odwiedzana przez około 10 000 unikalnych użytkowników miesięcznie została odkryta przez badaczy z Instytutu Dialogu Strategicznego (ISD) – donosi brytyjski nadawca publiczny BBC.

Usunięcie treści może być trudne z uwagi na fakt, że nie są one przechowywane w jednym miejscu. Jak wskazuje BBC, władze zarówno Wielkiej Brytanii jak i Stanów Zjednoczonych zostały poinformowane o wykryciu bazy, jednak wciąż powiększa się ona o nowe materiały.

Eksperci odnaleźli bazę w październiku 2019 roku po śmierci lidera ugrupowania Abu Bakr al-Baghdadiego, kiedy to wypuszczono do mediów społecznościowych wiele postów zawierających krótki link, który to właśnie prowadził do bazy zawierającej dokumenty i filmy w dziewięciu językach – donosi BBC.  

Baza zawiera szerokie spektrum tematyczne materiałów propagandowych - zarówno to przedstawiające brutalną przemoc jak i nagrania prezentujące styl życia w Państwie Islamskim, teksty religijne i filozoficzne. Materiały rozpowszechniano m.in. za pomocą kont botów.

„[Tam jest] wszystko, co musisz wiedzieć, aby zaplanować i przeprowadzić atak” – stwierdził Moustafa Ayad, zastępca dyrektora ISD i odkrywca archiwum w komentarzu dla BBC. „Zasadniczo uczą cię, jak być lepszym terrorystą”.

Komentarze