Reklama

Social media

„Hashtag poisoning": zakłócanie protestów poparcia dla Nawalnego

fot. Evgeny Feldman / wikimedia commons / CC BY-SA 4.0
fot. Evgeny Feldman / wikimedia commons / CC BY-SA 4.0

„Usunęliśmy 530 kont na Instagramie, które powstały głównie w Rosji i były skierowane do odbiorców krajowych podczas ostatnich protestów popierających Aleksieja Nawalnego” – poinformował Facebook w swoim oficjalnym komunikacie. Konta działały na rzecz zagłuszenia komunikacji związanej z organizacją protestów.

Wykryte i usunięte konta zaangażowane były w działania określone mianem „zatruwania hasztagami” (hashtag poisoning") czy „zatruwania lokalizacji” (location poisoning"). Takie aktywności odnoszą się do publikowania dużej ilości nieistotnych lub krytycznych treści z określonymi hasztagami i znacznikami lokalizacji, aby zagłuszyć istotne informacje i przekierować rozmowy z jej pierwotnego znaczenia. Do działań tych wykorzystywano tagi w języku rosyjskim, które w tłumaczeniu odnosiły się do lokalizacji zgromadzeń organizowanych przeciwko uwięzieniu Nawalnego - #PutinLeave, #23Styczeń, #FreeNavalny. 

Konta te wykorzystywały wizerunki celebrytów oraz zdjęcia profilowe prawdopodobnie wygenerowane przy użyciu technik uczenia maszynowego.

Siatka ta publikowały memy w języku rosyjskim o rosyjskiej celebrytce oraz treści krytykujące protesty na rzecz Nawalnego w tym wykorzystujące twierdzenia o dużej liczbie nieletnich uczestniczących w wiecach. Jak wykazuje koncern Marka Zuckerberga wskazując również na próbkę wykrytych postów w swoim raporcie, wykorzystywano też reklamy damskich ubrań i torebek.

Jak informuje Facebook, siatka została znaleziona w ramach wewnętrznego dochodzenia w sprawie podejrzanego skoordynowanego nieautentycznego zachowania związanego z protestami w Rosji w 2021 roku. Podobne działania prowadzone są stale a raporty z wykrytych kont systematycznie publikowane są na blogu Facebooka.   

Jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez platformę, siatka ta zgromadziła „publiczność” składającą się z około 55 tysięcy followersów na Instagramie.   

Oprócz siatki ukierunkowanej na zakłócenie możliwości organizacji się manifestantów w Rosji wykryto i usunięto również siatki tajlandzką, irańską i marokańską. Łącznie usunięto 915 kont, 86 stron i 21 grup na Facebooku oraz 606 na Instagramie.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama