Reklama

Social media

Google został ukarany grzywną za odmowę lokalizacji danych w Rosji

fot.  Kai Wenzel/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Kai Wenzel/ Unsplash/ Domena publiczna

Sąd w Moskwie ukarał grzywną w wysokości 3 mln rubli (41 tys. dolarów) koncern Google za odmowę lokalizowania danych rosyjskich użytkowników na terenie Rosji. To pierwsza taka grzywna dla Google’a, który wcześniej był karany za nieusuwanie zakazanych treści.

Sąd uznał, że koncern nie przestrzega rosyjskich przepisów dotyczących danych osobowych. O grzywnie poinformowała agencja TASS, powołując się na przedstawiciela sądu. Google potwierdził tę informację, ale nie skomentował decyzji sądu.

W lutym 2020 roku za odmowę zlokalizowania danych w Rosji ukarane zostały serwisy Twitter i Facebook. Facebook zapłacił grzywnę, a Twitter odwołał się od wyroku.

Regulowanie internetu w Rosji

W kwietniu br. państwowy regulator internetu, urząd Roskomnadzor zażądał, by do końca maja Google, Twitter, Facebook i WhatsApp odpowiedziały na pytania dotyczące lokalizacji danych w Rosji. Urząd zagroził, że w razie odmowy serwisy te ukarane zostaną grzywną.

Następnie w czerwcu br. regulator ostrzegł, że Google może zostać ukarany karą w wysokości do 6 mln rubli (prawie 82 tys. dolarów) za to, że nie lokalizuje danych osobowych użytkowników rosyjskich w bazach danych na terenie Rosji.

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując serwery znajdujące się na terytorium tego kraju.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze