Reklama

Social media

Fake profile na Facebooku podszywają się pod polskiego generała

gen. Jarosław Gromadziński / Facebook
gen. Jarosław Gromadziński / Facebook

Niemal każdego dnia widzimy w mediach społecznościowych prośby o zgłaszanie fake kont, które podszywają się pod polityków czy celebrytów. Troll konta dopadły również przedstawiciela polskiej armii gen. Jarosława Gromadzińskiego, który za pośrednictwem mediów społecznościowych ostrzega przez mnożącymi się fałszywymi profilami, które wykorzystują dane i wizerunek generała.

„Od kilku dni obserwuję na FB duże zainteresowanie moją osobą polegające na tworzeniu fałszywych profili” – wskazał generał Gromadziński za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Facebooku.  „Proszę zachowajcie ostrożność i wspólnie przeciwdziałajmy dezinformacji i fake news” – nawołuje w poście generał.

 

Warto przypomnieć, że gen. dyw. Jarosław Gromadziński dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka jest zwolennikiem i propagatorem edukacji żołnierzy jednostki w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jednocześnie jest pomysłodawcą przygotowania „Poradnika żołnierza żelaznej dywizji”. 

W niedawno udzielonym redakcji CyberDefence24.pl wywiadzie generał podkreślał, że wojskowi powinni być świadomymi użytkownikami sieci – zaczynając od szeregowego aż po generała. W trakcie wywiadu przypominał również, że podobnie jak broń - również sieć internetowa sama w sobie nie jest zła, a to użytkownik tej broni, decyduje czy używa jej w dobrym czy złym celu.

Generał Gromadziński w rozmowie wskazał również, że pomimo, że media społecznościowe mogą przyczynić się do budowania pozytywnego wizerunku w sieci nie tylko dowódców, ale i jednostek to jednak wciąż niewielu z nich decyduje się na korzystanie z mediów społecznościowych – „Niestety wykorzystywanie mediów społecznościowych pośród dowódców nie jest wciąż popularne. Natomiast ja, wręcz przeciwnie chcę wykorzystać każdy możliwy kanał komunikacji, aby dotrzeć do żołnierza” – stwierdził w trakcie rozmowy z naszą redakcją generał.

Sylwia Gliwa / Rafał Surdacki

Reklama

Komentarze

    Reklama