Social media

Facebook zostanie objęty ścisłą kontrolą eksperckiej rady nadzorującej

Fot. athree23/Pixabay
Fot. athree23/Pixabay

Od października Facebook zostanie objęty nadzorem rady eksperckiej - informuje Associated Press. Głównym zadaniem organu będzie kontrolowanie działań giganta mediów społecznościowych w zakresie moderacji treści. Rada ma stanowić ważną instancję w tym procesie.

W cytowanym przez Associated Press (AP) oświadczeniu Facebook poinformował, że firma obecnie testuje „wdrożone od niedawna systemy techniczne, które pozwolą użytkownikom odwoływać się do Rady celem powtórnego rozpatrzenia (decyzji o moderacji)”.

Jeśli prowadzone przez firmę testy okażą się pomyślne, rada powinna zacząć pracę najwcześniej w październiku - informuje agencja. Przez pandemię koronawirusa funkcjonowanie organu zostało opóźnione - pierwotnie miał on rozpocząć sprawowanie swoich obowiązków na początku 2020 r. W wydanym przez członków rady komunikacie czytamy, że budowa kompleksowego, opartego na zasadach i cechującego się globalną efektywnością procesu zabiera czas - pracowaliśmy wspólnie nad tym, by ruszyć tak wcześnie, jak to możliwe”.

Nowe ciało składa się z 20 członków pochodzących z różnych krajów, wśród których znajdują się m.in. eksperci w dziedzinie prawa, dziennikarze oraz specjaliści ds. praw człowieka.

Zadania rady będą koncentrować się wokół kwestii apelacji użytkowników Facebooka oraz jego produktów w związku z decyzjami odnośnie moderacji treści. Osoby korzystające z usług cyfrowych koncernu będą mogły odwoływać się m.in. od decyzji o usunięciu ich wpisów za naruszanie regulaminu. Sprawy do rozpatrzenia przez radę mogą być również kierowane przez samą firmę.

Decyzje podejmowane przez radę ekspercką Facebooka będą publiczne. W indywidualnych sprawach będą one miały charakter wiążący, w kwestiach dotyczących polityki koncernu jednak będą traktowane jako zalecenia.

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także