Reklama

Social media

Facebook zlikwidował siatkę dezinformacyjną powiązaną z Iranem

Fot. Nick Taylor/Flickr/CC 2.0
Fot. Nick Taylor/Flickr/CC 2.0

Facebook zlikwidował siatkę dezinformacyjną powiązaną z irańskimi mediami państwowymi. Jak poinformowała firma, w związku z operacją usunięto setki fałszywych kont w serwisie społecznościowym Facebooka, które rozsiewały irańską propagandę co najmniej od 2011 r.

Według Facebooka irański przekaz był kierowany przede wszystkim do odbiorców w USA i Wielkiej Brytanii. Amerykański koncern dodał, że usunięta przez zespół bezpieczeństwa firmy siatka propagandowa to jedna z ośmiu w ostatnim czasie zlikwidowanych sieci kont angażujących się w zorganizowane operacje informacyjne.

Wśród usuniętych w ostatnim czasie profili Facebook wyróżnił także sieć kont amerykańskich połączonych z grupą QAnon, znaną m.in. z oskarżania Partii Demokratycznej o udział w zorganizowanej przestępczości. Wraz z nią wykasowano także konta powiązane z rasistowskimi stronami internetowymi VDARE i Unz Review.

Według szefa Facebooka ds. polityki cyberbezpieczeństwa Nathaniela Gleichera, obie sieci fałszywych kont z USA w ostatnim czasie zaangażowały się w dystrybucję treści dezinformacyjnych związanych tematycznie z koronawirusem, a jednocześnie promowały treści antysemickie i nienawistne w stosunku do Azjatów, wykorzystując podatny grunt dla tego rodzaju retoryki, który powstał przez pandemię. Sieci fałszywych kont z USA angażowały się również w działania dezinformacyjne związane z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Gleicher podkreślił, że zlikwidowana przez Facebooka irańska siatka miała "znaczące powiązania" z wcześniej zaobserwowanymi przez koncern działaniami dezinformacyjnymi Iranu. Przedstawiciel firmy Marka Zuckerberga podkreślił jednak, że obecnie jest zbyt wcześnie, by przypisać za nie bezpośrednią odpowiedzialność konkretnym osobom.

Źródło:PAP

Komentarze