Reklama

Social media

Facebook zawiesza kolejnej firmie analitycznej dostęp do danych z platformy

FOT. KALHH/PIXABAY
FOT. KALHH/PIXABAY

Facebook zawiesza kolejnej firmie analitycznej dostęp do danych z platformy - poinformował serwis Tech Radar. Chodzi o Crimson Hexagon, które zdaniem koncernu mogło nadużywać dostępu do danych o użytkownikach platformy Facebooka i serwisu Instagram.

Według Facebooka, firma Crimson Hexagon potencjalnie mogła używać danych z platformy do celów "nadzoru elektronicznego". Tech Radar podkreśla jednak, że nie jest jasne, jak w tym przypadku należy rozumieć to sformułowanie - sprawę wyjaśni wszczęte przez Facebooka dochodzenie.

Firma Crimson Hexagon będzie musiała w najbliższym czasie udzielić odpowiedzi na pytania o nasilenie działań mających na celu śledzenie użytkowników Facebooka i Instagrama na potrzeby jej klientów, korzystających z usług mierzenia reputacji marek w internecie.

Obecnie Facebook jedynie zawiesił możliwości dostępu Crimson Hexagon do danych z serwisu społecznościowego i aplikacji Instagram. Zanim go odblokuje, wyjaśnione muszą zostać również kwestie takie, jak rzekome powiązania Crimson Hexagon z rządami Turcji i USA, a także z działającą na rzecz Kremla organizacją działającą w mediach społecznościowych, o których donosił wcześniej amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Przedstawiciele koncernu Marka Zuckerberga w wydanym w związku ze sprawą oświadczeniu stwierdzili, że "nie pozwalają na tworzenie narzędzi nadzoru elektronicznego z wykorzystaniem danych z Facebooka i Instagrama".

Facebook poinformował, że "wszystkie doniesienia w tej tematyce traktowane są bardzo poważnie i dostęp do danych z platformy został zawieszony do czasu wyjaśnienia sprawy”. Jednocześnie, firma zaznaczyła że jak do tej pory nie ma informacji wskazujących na to, by Crimson Hexagon pozyskiwał i wykorzystywał dane z platform Facebooka w nieprawidłowy sposób.

Przedstawiciele firmy analitycznej Crimson Hexagon odnosząc się do sprawy poinformowali, że firma aktywnie współpracuje z Facebookiem przy wyjaśnieniu wszystkich zagadnień.

Źródło:PAP

Komentarze